آفتاب سوختگی

هنگامی که اشعه ماوراء بنفش خورشید به سلول های لایه خارجی پوست صدمه می زند و با عث سوزش قرمزی و تاول در پوست می گردد اصطلاحا می گویند که آفتاب سوختگی(Sunburn)ایجاد شده است. احتمال صدمه دیدن سلول های پوست در وسط روز یعنی زمانی که خورشید دربالای سرما قرار دارد بیشتر میباشد اما نورخورشید می تواند هرزمانی از روز مضر باشد. حتی درهنگامی که آسمان کاملا ابری می باشد نیز ممکن است آفتاب سوختگی ایجاد شود، زیرا اشعه ماوراءبنفش می تواند از ابرها نیز رد شده و نفوذ نماید. نورانعکاسی از آب یا برف می تواند به سلولهای پوست صدمه بزند زیرا اثرات مضر آن راتشدید می کند. افرادی که دارای پوستهای سفید و روشن هستند بیشتر مستعد آفتاب سوختگی می باشند زیرا پوست آنها مقادیر کمی رنگدانه محافظتی ملانین(Melanin) تولید می کند. آفتاب سوختگی یا مدت زیادی درمعرض نورخورشید بودن می تواند باعث پیری زودرس پوست شود وخطر ابتلاء به سرطان پوست را افزایش می دهد. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی بطورمنظم از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید و از ماندن در زیر آفتاب به مدت زیاد پرهیز نمایید.

علایم آفتاب سوختگی

آفتاب سوخگی می تواند بعداز فقط 30دقیقه مواجهه پوست بانور خورشید اتفاق بیفتد علایم آفتاب سوختگی ممکن است چندساعت طول بکشند تاخود رانشان دهند و عبارتند از:

 سوزش قرمزی و گرم بودن پوست

 متورم شدن قسمتی از پوست که دچار آفتاب سوختگی شده است.

 درموارد شدید تاول هایی درپوست ایجاد می شود.

چندروز بعد از این آفتاب سوختگی اولیه پوست ممکن است خشک شده و شروع به پوسته پوسته شدن نماید. آفتاب سوختگی شدید ممکن است همراه با گرما زدگی باشد که یک وضعیت بالقوه خطرناک ومرگبار می باشد.

نحوه درمان افتاب سوختگی

اگرشما دچار آفتاب سوختگی شده اید سعی نمایید که در سایه قرار گرفته و مقادیر زیادی مایعات بنوشید .شما می توانید علایم آفتاب سوختگی را با استفاده از مالیدن لوسیون کالامین (calamine) تسکین دهید. دوش آب سرد یا کمپرس آب سرد نیز ممکن است کمک کننده باشند. آفتاب سوختگی شدید نیاز به توجه فوری پزشکی دارد و اگرشما دچار آفتاب سوختگی شدید به همراه گرمازدگی شده اید باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمایید.