استفاده لوازم آرایش در دوران بارداری

بیشتر خانم‌ های باردار از ترک‌ ها و تیرگی پوست بدن و صورت‌ شان خسته می شوند و وقتی سراغ کیف آرایش ‌شان می ‌روند، نگران این می شوند که آیا استفاده از این مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری، خطری برای جنین آن ها ایجاد نمی‌ کند...

مراقبت دوران بارداری-استفاده لوازم آرایش در دوران بارداری

تا کنون هیچ شواهد ثبت ‌شده‌ ای وجود ندارد که مواد شیمیایی موجود در کرم‌ های ضدآفتاب که از طریق پوست جذب می‌ شوند، به مادر یا به جنین آسیبی رسانده باشد. اگر می خواهید خیلی محتاط باشید، بهتر است از یک کرم ضدآفتاب غیرشیمیایی استفاده نمایید.

بارداری و برنزه ‌کننده‌ ها
استفاده از لوسیون‌ های حمام آفتاب (برنزه‌ کننده‌ ها) کمتر از خود آفتاب گرفتن ضرر دارد. سوختگی ‌ها و برنزه کردن پوست احتمال ایجاد چین و چروک را در پوست زیاد می‌ کند. تابش مستقیم خورشید روی پوست صورت و پیشانی سبب ایجاد لکه‌ هایی در صورت می ‌شود که در زنان باردار که به دلیل تغییرات هورمونی مستعد به وجود آمدن لک هستند، بیشتر ظاهر می شود.
بنابراین به زنان باردار توصیه می ‌شود که در معرض آفتاب و نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.

بارداری و کرم ‌های ضدترک
در ماه چهارم بارداری به تدریج  روی پاها، شکم و دستان راه‌ راه‌ های سفید یا صورتی ‌رنگی ایجاد می شود. البته این حالت در تمامی‌ زنان باردار وجود ندارد و به میزان کشش پوست بدن آن ها بستگی دارد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این راه ‌راه‌ ها که دیگر ناپدید هم نخواهند شد، باید ازهمان ماه اول بارداری از کرم ‌های ضدترک ویژه زنان باردار استفاده نمایید.

بارداری و رنگ مو
- از موادی که موها را صاف، بی‌ رنگ، رنگ یا فر می‌ کنند، تا سه ماهه دوم بارداری استفاده نکنید.
- استفاده از این مواد در را باید جایی با تهویه خوب انجام دهید.
- موها و پوست سرتان پس از استفاده از این مواد باید کاملا شسته شوند.
- برای این که مطئن شوید که به این مواد‌‌ آلرژی ندارید، ابتدا آن ها را روی دسته کوچکی از موهای‌ تان آزمایش نمایید.

بارداری و کرم‌ های ضدآکنه
چنانچه از لوازم آرایش استفاده می ‌کنید از محصولاتی استفاده کنید که به جای روغن بر پایه آب ساخته شده باشند و روی آن برچسب "غیر کومدون ‌زا" داشته باشد که به این معنا است که منافذ پوست را مسدود نمی کند و آکنه را تشدید نمی کند. پیش از خوابیدن حتما آرایش را پاک کنید. با مشورت پزشک از ژل‌ های دارویی برای درمان آکنه استفاده نمایید زیرا ممکن است آکنه پوست شما شدید باشد.
برخی از محصولات که بـدون نسـخه به فـروش می‌ رسند و یا داروهایی که برای تهیه آن ها نسخه لازم است، به از بین بردن آکنه کمک می‌ کنند اما استفاده بعضی از موادی که داخل آن ها به کار رفته ‌اند به خوبی در دوران بارداری مطالعه نشده است. بنابراین بدون تأیید پزشک از داروهای ضدآکنه استفاده ننمایید.
استفاده از داروی ایزوترتینوئین خوراکی در دوران بارداری اکیدا ممنوع است زیرا به ناهنجاری جنین منجر می ‌شود (از مصرف ترتینویین موضعی نظیر Retin-A نیز بپرهیزید). مصرف کرم‌ های حاوی آنتی ‌بیوتیک نظیر اریترومایسین و کلیندامایسین در دوران بارداری کاملا مجاز است اما استفاده کرم های حاوی تتراسیکلین مجاز نمی باشد.

آرایش در سه‌ ماهه اول و سه‌ ماهه دوم بارداری
در سه‌ ماهه اول و سه‌ ماهه دوم بارداری دو دوره ‌ای هستند که خانم باردار باید بسیار مراقب باشد. سوالی که در ذهن بیشتر خانم های باردار می باشد این است که آیا می‌ توانند در این دو دوره بارداری از لوازم آرایشی مختلف استفاده نمایند؟
یکی از معضلاتی که بیشترخانم‌ ها در دوران بارداری با آن مواجهه هستند ایجاد لک بارداری در صورت آن ها است و برای کاهش این لک ها و بهبود نسبی آن ها استفاده از ضدآفتاب‌ ها ضروری می باشد.
توصیه می شود که ازضدآفتاب‌ های فیزیکال جایگزین ضدآفتاب ‌های شیمیایی در دوران بارداری استفاده شود. در مورد کرم‌ های لایه ‌بردار نیز توصیه می شود که از کرم‌ های ترتینوئین که احتمال تاثیر ناخوشایند بر روی جنین در صورت جذب دارو دارد استفاده نشود.
اما استفاده از کرم‌ ها و لوسیون ‌های که حاوی اسید میوه هستند، اشکالی ندارد، البته به شرط آن که به هنگام روز از کرم ضدآفتاب‌ های فیزیکی استفاده ‌شود.
از رنگ کردن موها مخصوصا رنگ ‌های تیره در سه ماهه اول و حتی سه ماهه دوم بارداری جدا خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی موجود در این رنگ ‌ها به ویژه پارافنیلن دی‌ آمین قابل جذب هستند و برای جنین خطرناک هستند.
بهترین روش در این دوران استفاده از های‌ لایت است که خطر تماس مواد شیمیایی رنگ با کف ‌سر بسیار کم است. البته تاکنون مطالعات علمی را اثبات نکرده‌ اند که مصرف رنگ مو در دوران بارداری باعث بروز مشکلات برای جنینی می شود اما بهتر است از مصرف هرنوع ماده شیمیایی قابل جذب که احتمال مضر بودن آن برای سلامت جنین وجود دارد، پرهیز شود.
برخی مواد آرایشی‌ حاوی مواد ضدآفتاب هستند که میزان آن به هیچ وجه برای پیشگیری یا درمان لک‌ بارداری کافی نمی باشند لذا این کرم‌ پودرها نباید جایگزین مصرف ضدآفتاب ‌های فیزیکی گردند.
کسانی که مستعد جوش صورت هستند و یا احتمال تشدید شدن آکنه صورت آن ها در دوران بارداری زیاد است نباید از کرم‌ پودرهای چرب استفاده کنند زیرا باعث وخیم تر شدن جوش‌ های صورت‌ آن ها می گردد.
استفاده کم از کرم پودر و پنکیک برای کسانی که عادت به آرایش کردن دارند کمترین خطر را دارد. برخی از مواد آرایشی مانند برخی از رژلب‌ ها حاوی مقادیر بیش از حد فلزات سنگین مانند سرب هستند که امکان جذب مخاطی و پوستی آن ها وجود دارد و لذا در دوران بارداری از مصرف این لوازم آرایشی تا حد امکان اجتناب کنید، مخصوصا انواع غیراستاندارد آن ها که حاوی مقدار نامتعارف سرب هستند و ممکن است که خطرناک ‌تر باشند.
بنابراین توصیه می ‌شود که تا حد امکان از مصرف لوازم آرایشی به خصوص انواع غیراستاندارد به شدت خودداری کنید، زیرا سلامت جنین از زیبا بودن صورت مادر مهم تر است.

در هوای آلوده کمتر آرایش کنید
آرایش کردن به ویژه از نوع غلیظ آن در هوای آلوده شهرها اثرات سویی در روند تکثیر و بازسازی سلول‌ های اپیدرم به همراه دارد.
میزان بالای غلظت مونواکسیدکربن و دود حاصل از سوخت‌ های فسیلی علاوه بر تاثیرات زیانبار قلبی و ریوی موجب اختلال در کارکرد سلول‌ های پوست و ایجاد چهره‌ ای غیرشاداب و کدر در افراد می ‌شود. سلول ‌های اپیدرم)لایه سطحی) هر 28 روز یک بار بازسازی کاملی انجام می‌ دهددر صورت نارسایی اکسیژن به این سلو‌ل ‌ها، شاهد اثرات سوء در پوست بدن به ویژه صورت، گردن و دست ‌ها خواهیم بود.
با تهیه پاک ‌کننده‌ های غیرصابونی با PH اسیدی سازگار با پوست که به Syndet Bar معروف ‌اند (از داروخانه‌ ها) به حفظ سلامت و شادابی پوست بدن خود کمک کنند. این پاک ‌کننده‌ ها در مقایسه با صابون ‌های جامد و مایع علاوه بر امکان استفاده مکرر در طول شبانه‌ روز، به دلیل سازگاری چربی‌ های طبیعی پوست از جمله سرامیدها را کمتر برداشته و اثرات خشکی پوست و تحریکی کمتر خواهند داشت.
ایران استفاده از کرم‌های درمانی تجویز شده از سوی پزشکان همچنین مصرف کرم ضدآفتاب و کرم ‌های مرطوب ‌کننده پوست را در روزهای آلودگی هوا مورد تایید بوده و هموطنان پس از بازگشت به منزل، در پی شست ‌وشوی سریع، حتما از مرطوب‌ کننده پوست ‌های خشک و یا چرب استفاده کنند.
استحمام و شست‌ وشوی موها با شامپوهای معمولی به صورت روزانه جهت حذف آلاینده ‌های هوا و محیط ‌زیست از مهم‌ ترین نکات بهداشتی در ایام آلودگی هوا است که به نشاط و شادابی پوست و موها کمک فراوانی می ‌کند.

 

اثرات رنگ مو در دوران بارداری؟

شكی نیست كه رنگ موها حاوی چند نوع ماده شیمیایی هستند،موادی كه در طول دهه هایی كه از ساخت رنگ مو ها می گذرد بارها تغییر كرده اند و به مواد به نسبت كم خطرتر برای سلامتی مصرف كنندگان تبدیل شده اند.

انقلاب كه در دهه 70 میلادی در فرمولاسیون رنگ موها اتفاق افتاد آنها را به موادی بسیار كم خطر تر تبدیل كرده است، برای مثال در گذشته از تركیبات سرب در تهیه رنگ موهای مشكی استفاده می شد اما این روزها این ماده در رنگ موها وجود ندارد.

منابعی كه قصد اطلاع رسانی درباره خطر رنگ موها برای سلامتی جنین را دارند، رنگ موها را به سه دسته كلی رنگ های دائم،رنگ های نیمه دائم و رنگ های موقت تقسیم می كنند و بعدخطرات این سه نوع رنگ را توضیح می دهند و می گویند كه رنگ های نیمه دائم و موقتی به دلیل مواد شیمیایی كه در آنها وجود دارد برای سلامتی جنین خطرناك تر هستند.

راستش را بخواهید بالاخره رنگ موهای فعلی هم حاوی مقدار كمی مواد خطرناك برای جنین انسان هستند اما از آنجا كه امكان آزمایش مستقیم روی جنین انسان وجود ندارد هیچكس نمی تواند به طور دقیق میزان خطرناك بودن این رنگ موها را تعیین كند.تنها محل تحقیق روی این رنگ موها جنین حیوانات آزمایشگاهی یا مطالعات آماری روی كودكانی است كه مادرانشان در زمان بارداری با رنگ موها در تماس بوده اند.

مادران باردار ی توانند موهایشان را رنگ  كنند اما بهتر است برای جلوگیری از ناهنجاری های احتمالی در جنین ،احتیاط هایی را رعایت كنند.

 قدم اول

اصلاح روش رنگ كردن موها

  • در سه ماهه اول بارداری موهایتان را رنگ نكنید

جنین در سه ماهه اول بارداری حساس ترین زمان را از نظر تشكیل اندامهای مختلف می گذراتد،در این مدت از تماس با هر نوع ماده شیمیایی از جمله رنگ مو خودداری كنید.

  • اگر قصد دارید خودتان موهایتان را رنگ كنید حتما موقع كار دستكش بپوشید

این كار باعث تماس كمتر پوستتان با رنگ مو و جذب كمتر آن از سطح پوست می شود

  • محل رنگ كردن مو

موها را در محلی با تهویه خوب رنگ كنید.تهویه خوب محل ،باعث خارج شدن گازهای شیمیایی خارج شده از رنگ مو ،و كاهش احتمال وارد شدن آن از طریق دستگاه تنفسی است.

  • رنگ مو را بیشتر از زمان لازم روی موها نگه ندارید

چشمتان به ساعت باشد به محض اینكه 20 دقیقه تمام شد .موهایتان را بشویید

  • شستن موها را از پوست سر شروع كنید

پاك كردن هر چه سریعتر رنگ مو از پوست سر،جذب آن را به بدن كاهش می دهد، بنابر این شست و شوی موها را از ریشه شان شروع كنید.

  • تعداد دفعات رنگ كردن موها را كاهش بدهید

برای كم كردن تماس تان با مواد شیمیایی رنگ مو بهتر است كه تعداد دفعات رنگ كردن موها را به حداقل مقدار ممكن برسانیدو تا لازم نشده است موهایتان را رنگ نكنید.

  • از رنگ موی مرغوب استفاده كنید

برای رنگ كردن موها در دوران بارداری سعی كنید از بهترین نوع رنگ مو در بازار استفاده كنید.مطمئن باشید ارزش سلامتی نوزادتان از مبلغی كه برای خرید رنگ مو می پردازید،بسیار بیشتر است.

قدم دوم

  • به جای رنگ كردن موها ،مش یا هایلایت كنید

چیزی كه باعث جذب مواد شیمیایی رنگ مو به بدن مادر می شود تماس مستقیم این مواد با پوست سر است بنابراین استفاده از هر روشی كه مانع از تماس مستقیم رنگ مو با پوست سر بشود،خطر استفاده از رنگ مو را به صفر می رساند.

برای مثال استفاده از كلاه های مش یا هایلایت كردن موها با استفاده از فویل یا پلاستیك و جلوگیری از برخورد رنگ مو با پوست سر روش های مناسبی برای جایگزینی رنگ مو در دوران بارداری هستند.