برای سیاهی دور چشم چه باید کرد؟

این عارضه به نام چشم راکونی یا Raccoon Eyes معروف بوده و به دلایل گوناگونی پدید می آید. سیاهی اطراف چشم ها باعث ایجاد چهره ای پیر و خسته در افراد می شود.

پوست زیر چشم به دلیل نازک بودن یکی از ظریف ترین قسمت بدن است. مقدار زیاد عروق خونی در ناحیه حساس و آسیب پذیر چشم ها وجود دارند که اگر این عروق خونی مسدود شوند به ظاهر شدن حلقه های سیاه اطراف چشم کمک می کنند. لایه هایی از چربی و عضلات، اطراف چشم را در برگرفته اند. کار عضلات، نگهداری چربی های اطراف پلک های بالا و پایین، در جای اصلی خود است. هنگامی که پیر می شویم، پوست و عضلات حالت کشسانی و الاستیسیته خود را از دست می دهد. این امر باعث شل شدن و افتادگی پوست اطراف چشم ها می گردد. سیاهی اطراف چشم ها می تواند به چند دلیل ایجاد شود. وراثت یکی از اصلی ترین عوامل پیدایش سیاهی اطراف چشم به شمار می رود. کو خوابی و بد خوابی نیز یکی دیگر از دلایل پدیدار شدن عروق خونی در زیر چشم ها می باشد. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث پیدایش لک ها و چروک های زودرس شده و سیاهی اطراف چشم را نیز به دنبال دارد. افزایش سن یکی دیگر از عواملی است که باعث نازک شدن لایه های چربی اطراف چشم می شود، این امر سبب پیدایش فرورفتگی زیر چشم ها می گردد. کسانی که کاهش وزن داشته اند نیز دچار این عارضه می شوند. چندین راه حل ساده برای کاهش دادن سیاهی اطراف چشم ها وجود دارد. در مدت شبانه روز حداقل 8 ساعت خواب پیوسته داشت باشید. رژیم غذایی صحیح را انتخاب نمائید، از خوردن نمک و کشیدن سیگار که یکی از عوامل رسوب مایع در زیر چشم ها و ایجاد ورم در آنها می باشد، پرهیز کنید. به طرز خوابیدن خود دقت کنید، به هنگام خواب، سر را کمی بالاتر از سطح بدن فرار دهید تا جاذبه زمین باعث تجمع مایع بیشتر در زیر چشم ها نشود. عدم رعایت این حالت باعث پیدایش هاله سیاه و پف اطراف چشم خواهد شد. اطراف چشم را با یک کرم مرطوب کننده که دارای خاصیت آنتی اکسیدان تقویت کننده و مراقبت کننده پوست در برابر اثرات سوء محیطی است، چرب کنید. از گیاهانی که دارای مواد رطوبت زای طبیعی هستند مانند عصاره چای سبز، عصاره انگور و ویتامین K، E و C استفاده کنید. اگر سیاهی اطراف چشم شما بسیار شدید می باشد توصیه می شود با پزشک مشورت کنید. البته ناگفته نماند که این مشکل با درجات متفاوت در بسیاری از افراد دیده می شود. داشتن زندگی همراه با آرامش، تغذیه سالم و خواب کافی بسیاری از مشکلات از جمله کبودی دور چشم ها را کاهش می دهد. محصولات موثر حاوی یک نوعی از رتینوئیدها بوده که در دوره چند ماهه اثرات روشن کنندگی آن ظاهر میگردد یا حاوی ویتامین C و یا از خانواده آن بوده و دارای اثرات روشن کنندگی می باشد.

آیا روش موثری برای درمان میخچه وجود دارد؟

میخچه ضایعه  ای پوستی است که اغلب در پا بوجود می آید و علت اصلی بوجود آمدن آن فشار طولانی و مداوم است که بهترین درمان آن عدم استفاده از کفش نامناسب (تنگ، نوک تیز، پاشنه بلند و ...) است. با این توصیه و نیز استفاده از سنگ پا می توان موارد خفیف را درمان کرد اما در موارد شدید جراحی کوچکی لازم است. در میخچه خطوط پوستی بر روی آن امتداد دارد و مهم ترین اصل در درمان میخچه برداشتن عامل فشار از روی آن مثل کفش نامناسب و ناهنجاری های استخوانی است. در درمان گاهی از اسیدها نیز استفاده می شود که به صورت روزانه روی آن مالیده می شود و بهتر است اطراف آن را با وازلین یا پماد زینک اکسید چرب کرده تا اسید به پوست سالم آسیب نرساند. درمان میخچه با روش های گوناگونی انجام می شود. استفاده از داروهای کراتولیتیک معمولا ً قدم اول است و پس از آن از روش های دیگر استفاده می شود. کوتر تا حدی دردناک بوده و نیز می توان از روش کرایوتراپی یا فریز (سرمادرمانی) که بوسیله نیتروژن مایع انجام میشود، استفاده کرد. استفاده از امواج رادیویی (RF) نیز امروزه در برداشتن ضایعات پوستی بسیار مؤثر است. برچسب ها در مواردی که میخچه بسیار خفیف و سطحی باشد ممکن است تأثیر کند اما در انواع متوسط و شدید باید از روش های دارویی و مداخلات عملی استفاده کرد. انتخاب نوع درمان به عهده پزشک و تحمل بیمار است.