تاثير شغل بر روي پوست

مشاغل مختلف هر یک مزایا و معایبی دارند اما بد نيست بدانيد شغل نيز بر پوست تاثير گذار است گاهي اين تاثير مثبت و گاهي نيز منفي است. از موارد منفي مي توان به برخي مشاغل اشاره كرد.

آفتاب سوختگي: مهمترين عارضه زودرس اشعه ماوراءبنفش است كه مي تواند خفيف يا شديد باشد. بطور مثال افرادي كه بنا به شغل خود زمان زيادي را در آفتاب صرف مي كنند داراي پوستي تيره هستند. البته اين تنها مشكل آنها محسوب نمي شود در موارد شديد علائم عمومي مانند تب، لرز، بي قراري، سر درد، خواب آلودگي و ضعف نيز ممكن در فرد ديده شود. پوست هاي روشن و سفيد به عوارض اشعه ماوراء بنفش حساسيت بيشتري دارند . عوارض دير رس تماس با نور خورشيد  در اثر تخريب تدريجي و مستمر الياف ارتجاعي پوست و سلولهاي پوستي است و نتيجه آن شلي و افتادگي پوست، چين و چروك و لك هاي رنگي پوست است بيشتر از 50 درصد تغييرات پوستي كه در افراد ديده مي شود مربوط به آفتاب است. افرادي كه بيشترين فعاليت خود را در مقابل نور خورشيد انجام مي دهند دچار چين و چروكهاي عميق پوستي در صورت مي شوند. كشاورزان، دامداران، كارگران ساختماني و ... جزء اين گروه هستند و بايد با كلاه و كرم عادي ضد آفتاب تا جايي كه مي توانند از پوست خود مراقبت نمايند.

آكنه هاي شغلي : يكي از عوارض تماس پوستي با مواد شيميايي يا گرما جوش هاي چركي است كه به آن آكنه شغلي مي گويند. در برخي از شغلها آكنه ایجاد يا تشديد مي شود و اغلب در مشاغلي ديده مي شود كه باعث خشك شدن لايه شاخي پوست مي شوند واين اتفاق در كاركردن با مواد روغني حيواني و معدني نفت و هيدروكربن هاي هالوژنه در صورت و اندام ها رخ مي دهد. افرادي كه در محيط هاي گرم مثل آشپزخانه و استخرها كار مي كنند نيز بدليل تعريق زياد دچار تشديد آكنه مي شوند. از ديگر مواردي كه مي تواند منجر به اين صدمه شود مواد هالوژني (كلر، يد،...) گازويئل، روغن موتور، آزبست و فراورده هاي قطران هستند. اين آكنه به شكل جوشهاي قرمز چركي يا زير پوستي سر سياه و سر سفيد در همان محل تماس پوستي با لباس هاي آغشته به مواد شيميايي بروز مي كند كه گاهي حتي بعد از بهبودي نيز اثر زخم بر جاي مي ماند .

حساسيت : مواد شيمايي مي تواند به دو صورت تحريكي و آلرژيك باعث التهاب و حساسيت پوست شوند. البته غلظت ماده نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد در ايجاد و تشديد ضايعات پوستي موثر است . انواع مواد اسيدي، قليايي و فراورده هاي نفتي و بنزيني و حلال هاي شيميايي قادرند با حل كردن چربي بين سلولي پوست به زير جلد نفوذ كنند و باعث قرمزي و خارش شديد شوند و در موارد شديد تر بصورت ترشح و تاول هم ديده مي شوند . بيشتر اين ضايعات پوستي را در دست ها مي بينيم اما گاهي به علت آلوده شدن لباس ها ضايعات را مي توان روي قسمت هاي مختلف بدن مشاهده كرد. ضايعاتي كه در صورت ايجاد مي شوند بيشتر از طريق دست به صورت منتقل شده اند يا مواد به شكل گاز، بخار، گرد و غبار در هوا پراكنده و روي پوست صورت نشسته اند.

تغيير رنگ پوست : گاهي تغييرات رنگي پوست را در تماس شغلي با برخي مواد شيميايي داريم و اين مساله در مورد افرادي كه در كارخانه ها با فلزات سنگين از قبيل نقره، جيوه و .... سروكار دارند ممكن است بصورت لكه هاي تيره رنگ در محل تماس پوستي ديده شود.

سوختگي : آتش نشانان، كارگران ذوب آهن و افرادي كه بخاطر شغل خود در معرض آتش و حرارت قرار دارند هميشه در معرض خطر سوختگي قرار دارند .