تاثیر خواب بر پوست

احتمالا در این که بی خوابی و بد خوابی ، آرامش اعصاب و روان تان را به هم می ریزد تردیدی ندارید

احتمالا در این که بی ‌خوابی و بد خوابی، آرامش اعصاب و روان تان را به هم می ‌ریزد تردیدی ندارید.

این را هم لابد قبول دارید و تجربه کرده‌اید که فردای شب بی‌ خوابی‌، روز کاری ‌تان روز خوبی نخواهد بود و نخواهید توانست با تمرکز کافی به کار و زندگی ‌تان برسید، اما شاید اصلا فکرش را نکرده باشید که بین خواب و زیبایی هم ارتباطی وجود داشته باشد؛ این در حالی است که تحقیقات مختلف ثابت کرده بی ‌خوابی و بدخوابی می‌ تواند عوارض زیادی برای پوست شما ایجاد کند.

اگر شما 6 تا 8 ساعت در روز خواب کافی نداشته باشید، آثار خستگی روی پوست ‌تان دیده می ‌شود.

خواب کافی سبب تنظیم متابولیسم بدن شده و موجب دفع مواد زاید و سمی از عضلات، کبد و پوست می‌ شود.

هنگام خواب، دستگاه گوارش شما استراحت می ‌کند و حتی سیستم عصبی ‌تان تغییراتی می‌ کند که لازمه بازسازی و بازتوانی آن است.

گویا خواب شبانه کافی، پادزهر استرس است و روز بعد که از خواب بیدار می‌ شوید، شادابی پوست و رفع خستگی عضلات‌ را برای تان به ارمغان می ‌آورد.

برخی متخصصان معتقدند که حتی پیدایش چروک های اطراف چشم نیز با بالش ‌های نامناسبی که برخی از ما شب ‌ها زیر سرمان می ‌گذاریم، مرتبط است. خواب ناكافي باعث ايجاد بي‌قراري، عدم تمركز، خستگي و تحريك‌پذيري مي‌شود و علاوه بر آن سرعت پاسخ‌دهي به محرك‌هاي بيروني و قدرت هماهنگي شما با محيط و نيز قدرت حفظ و نگهداري اطلاعات‌تان كاهش مي‌يابد. در واقع خواب نامرتب و در ساعت‌هاي نامنظم و نامشخص شبانه‌روز، باعث گسسته شدن ساعت‌هاي بيولوژيك بدن شما شده و تنظيم مجدد آن مدت‌ها زمان خواهد برد. اين حالت به ويژه در افرادي اتفاق مي‌افتد كه از لحاظ شغل مجبور هستند شيفت‌هاي شبانه داشته يا در شيفت‌هاي مختلفي از شبانه‌روز سركار باشند. در اين حالت تمام ارگان‌هاي بدن به نوعي تحت تاثير قرار گرفته و پوست نيز به عنوان يك عضو مهم بازتابي از اين احتمال را بروز خواهد داد. در كوتاه‌مدت چون خواب كافي باعث راحتي عضلات صورت مي‌شود بنابراين آرامش و شادابي و كاهش خطوط صورت را بعد از يك خواب راحت شبانه تجربه مي‌كنيم و حتي روز بعد شما پوست خود را شفاف‌تر و جوان‌تر احساس مي‌كنيد اما آثار كم‌خوابي در طولاني‌‌مدت باعث بالارفتن سطح هورمون‌هاي استرس به طور مداوم و كاهش سطح ايمني بدن مي‌شود و همان‌طور كه انتظار داريم اين دو عامل مي‌تواند باعث چين‌وچروك‌هاي زودرس، شلي پوست، تيرگي دورچشم و فراهم شدن زمينه جهت ايجاد بدخيمي‌هاي پوست در نتيجه كاهش ايمني بدن شود.بنابراین توصیه می شود در ساعات استراحت صورت خود را کاملا شستشو دهید و سپس بخوابید چون پاکی صورت آرامش ‌بخش است و می‌ تواند زمینه را برای خواب آرام مهیا کند.

میتوانید از سرمها یا کرمهای ضد چروک استفاده کنید .بهترین فرم خوابیدن برای پوست خوابیدن یه پشت است چون در این حالت هم فرم طبیعی ستون فقرات حفظ میشود و هم عامل کششی بر پوست تحمیل نمیشود و توصیه می ‌کنم اگر مشکل یا اختلالی در خواب شبانه‌ تان دارید، به بهانه حفظ سلامت و شادابی پوست ‌تان هم که شده، در صدد رفع آن برآیید و خودتان را از این نعمت خدادادی محروم نکنید