تزریق فیلر و چربی به منظور جوانسازی پوست

پرکننده های بافت نرم چیست ؟

فیلرها مواد قابل انعطافی هستند که می توانند با تزریق به پوست خطوط ظریف و چروک ها را بهبود بخشیده ، لب ها را برجسته تر کنند ، گونه های فرو رفته را پر کنند، نواقص مختلف صورت را ترمیم کنند، اسکارها (جوشگاه و جای زخم ها) را بهبود بخشند و چین های عمیق را پر کنند. نتیجه استفاده از آن ظاهر جوانتر پوست با حداقل خطر و حداکثر اثر است.

متخصصین زیبایی از انواع مختلف پرکننده ها که شامل کلاژن گاوی یا انسانی ، اسید هیالورونیک ، چربی اتولوگ (چربی خود فرد) است ، برای درمان ضد پیری و حفظ جوانی پوست استفاده می کنند. از آنجایی که این مواد پرکننده احتیاج به جراحی ماژور و بزرگی ندارند و  مقرون به صرفه هستند، استعمال آنها بیش از پیش مرسوم شده است.

پرکننده ها چه می کنند ؟

روند پیری به طورکلی باعث از دست رفتن حجم پوست و بافت زیر پوستی می شود، علت اصلی آن تخریب کلاژن،  فیبرهای الاستین و اسید هیالورونیک زیرین و کاهش ذخایر چربی پوست است. این تغییرات بیش از همه اطراف چشم ، دهان ، گونه ها ، خط فک ، ابرو و پل بینی رخ می دهد و اشکالی شبیه پنجه غاز ، خطوط خنده ، چینهای روی پیشانی و برآمدگی و فرورفتگی هایی شبیه تپه و دره در یک سوم تحتانی صورت ایجاد می کند. پرکننده های بافت نرم توانایی پرکردن و شکل دادن به این تغییرات را دارد.

پرکننده ها را می توان برای برجسته کردن ظاهر لب ها و یا در فرورفتگی های گونه برای کاهش ظاهر نحیف آنها استفاده کرد، همچنین اسکارهای ناشی از آکنه یا صدمات دیگر نیز به خوبی به پرکننده ها پاسخ می دهند.

پرکننده ها چگونه عمل می کنند ؟

این مواد زیر سطح پوست تزریق می شود و باعث پر و صاف شدن موقت خطوط و چروک ها در مناطق فرورفتگی می شود. اکثر فیلرها جایگزین اجزاء طبیعی پوست یعنی کلاژن ، اسید هیالورونیک و الاستین هستند. بعضی از فیلرها علاوه بر این می توانند محرک رشد کلاژن جدید نیز باشند.

انواع پرکننده ها :

متخصصین زیبایی انواع مختلفی از فیلرها را برای نیازهای زیبایی بیماران مختلف ابداع کرده اند که هر کدام فواید خاص و مشخص خود را دارند و ممکن است برای دستیابی به بهترین نتایج از چند فیلر استفاده شود. بعضی از فیلرها اثرات طولانی مدت دارند، برخی برای خطوط ظریف که دقت بیشتری لازم است مناسبند و برخی صورت را به تدریج به یک ظاهر جوان مبدل می کنند.

فیلرهای بافت نرم اغلب اولین روش درمانی هستند که برای درمان پیری پوست چه به تنهایی و چه در ترکیب با دیگر روش های درمانی به طور گسترده استفاده می شوند.

 

انواع پرکننده های مورد استفاده متخصصان زیبایی

کلاژن :

محصولات کلاژنی ساختار مناسبی به صورت می بخشند و به طور معمول برای افزایش حجم لب ها ، بالا بردن گوشه های لب و شکل دادن به بینی به کار می روند. فیلرهای کلاژن را می توان با فیلرهای اسید هیالورونیک ، برای کاهش چین و چروک های عمیق منطبق کرد. کلاژن گاوی 20 سال پیش برای این منظور معرفی شد، اما بعضی بیماران ممکن است نسبت به کلاژن گاوی آلرژی داشته باشند، به همین علت قبل از انجام این عمل ، دوزهایی برای تست تزریق می شود تا بیماران دارای حساسیت مشخص گردند، به همین دلیل است که کلاژن انسانی یک جایگزین مناسب بوده و احتیاج به تست پوستی ندارد.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک از اجزای طبیعی پوست انسان است و قالبی است که سلول های پوست در آن زندگی می کنند. انواع مختلفی از فیلرهای اسیدهیالورونیک موجود است که متخصص پوست خصوصیات مختلف آن را حین انتخاب در نظر می گیرد. تمام فیلرهای اسید هیالورونیک به آب متصل شده و به پوست حجم می دهند، این فیلرها را می توان برای پرکردن فرورفتگی های صورت شامل گونه ها و پرکردن لب ها استفاده کرد.

چربی اتولوگ

چربی خود فرد ، از مناطقی مثل رانها ، باسن یا شکم بوسیله لیپوساکشن کوچک برداشته شده و برای کاهش چین و چروک های عمیق و شکل دادن به پستی و بلندی های صورت به کار می رود. از آنجا که عوارض جانبی و حساسیت بسیار کم و نتایج آن دائمی تر بوده ، این روش برای جوانسازی پوست بسیار مناسب می باشد.

پلی ال لاکتیک اسید : ( Poly – L – Lactic Acid )

این فیلر برای جایگزینی چربی از دست رفته صورت و ایجاد یک ظاهر جوانتر به کار می رود.

هیدروکسی  آپاتیت کلسیم : (calcium hydroxyapatite)

به صورت معلق در یک ژل آبی ، یک فیلر نیمه دائمی Semi-Permanent است که به عنوان یک پرکننده طولانی مدت به کار می رود.

کاشت پروتز: (Implants)

پلیمرها و ایمپلنت های وابسته به کلاژن یک انتخاب طولانی مدت برای شیارها و چین های عمیق پوستی بخصوص اطراف دهان ، بینی و لب ها هستند. این ایمپلنت ها به صورت نوار ، ریسمان یا تیوب های تو خالی زیر پوست جایگذاری شده و به عنوان یک فیلر دائمی عمل میکنند.همچنین این فیلرها میتوانند زیرساخت دیگر پرکننده ها باشند.

سم بوتولینیوم :

این ماده یک فیلر نیست اما وقتی در مقادیر اندک به عضلات خاصی از بدن به ویژه صورت تزریق شود، باعث بی حرکتی و شل شدن عضلات شده که منجر به محو شدن خطوط و چروک های ظریف می شود و به طور گسترده ای برای کاهش چین های پیشانی، شارهای بین ابرو و پنجه غازی به کار می رود. استفاده هم زمان از سم بوتولینیوم و فیلرها در یک ناحیه ، نتایج طولانی مدت و اثر بخش تری ایجاد می کند.

آینده چه سرنوشتی برای فیلرها رقم می زند؟

فیلرهای جدید و پیشرفته تری در حال تحقیق و بررسی و تست شدن است. مانند انواع مختلفی از فیلرهای اسید هیالورونیک با اثرات طولانی تر در حال ارزیابی است.

یکی از این محصولات ، فیلرهای هیبریدی بوده که محتوی کلاژن گاوی و اجسام کروی کوچک است و از انواع فیلرهای نسبتاً دائمی به شمار می رود. حامل این فیلرها باقی نمی ماند اما دانه های کوچکی به جای می گذارد که دائم خواند بود.

از سوی دیگر فیلر سیلیکون micro-droplet یک فیلر دائمی تر است و برخی مواقع از آن استفاده می گردد. محرک های پوستی سلول های پوست را تحریک به ساخت کلاژن می کنند اما از آنجائی که تولید کلاژن نیاز به زمان دارد ، محرک های پوستی احساس خوشایند فوری ناشی از فیلرها را به دنبال نخواهد داشت. این مواد به صورت ماهیانه تزریق می شوند و تدریجاً باعث کاهش چین و چروک ها می شوند، سیکل درمانی 3 تا 5 ماه طول می کشد و نتایج تا سالها باقی خواهد ماند. محرک های پوستی Dermal Stimulators و فیلرها را میتوان با هم ترکیب کرد تا هم اثرات فوری کوتاه مدت فیلرها و هم اثرات تاخیری طولانی مدت محرک ها را به دست آورد ولی در هر صورت سیلیکون ها به علت حرکت و ریزش آلرژی و دائمی بودن فیلر مناسب نیست.

حین درمان و بعد از آن چه اتفاقی رخ می دهد ؟

تزریقات معمولاً در مطب متخصصین زیبایی صورت می گیرد. قبل از تزریق ممکن است برای تعیین وجود حساسیت تست پوستی صورت گیرد، هر چند اکثریت فیلرهای جدید احتیاج به تست ندارند.

متخصص پوست قبل از تزریق در مورد داروهای مورد مصرف داروهایی مثل آسپرین، وارفارین ، الکل و چای سبز سوالاتی می پرسد زیرا این داروها احتمال کبودشدگی را افزایش می دهند.

قبل از تزریق پوست تمیز می شود و ممکن است از بی حس کننده موضعی استفاده شود. فیلر با یک سوزن و یا کانولا نازک درست به منطقه مورد نظر تزریق می شود ، البته احتمالاً حین تزریق احساس سوزش مختصری ایجاد می شود.

ممکن است چند جلسه تزریق برای صاف و پرکردن مناطق فرورفته نیاز باشد.

بعد از تزریق شاید کمی قرمزی ، تورم و کبودی مختصری در نواحی تزریق ایجاد شود که معمولاً بهسرعت فروکش می کند. بلافاصله بعد از تزریق آرایش کردن منعی ندارد.

تمامی عملیات پزشکی خطراتی به همراه دارند، اما فیلرهای بافت نرم به جز واکنش های آلرژیک ، به طور کلی بی خطـر و موثـر هستند ، بقیه عوارض معمولاً نـادر و خفیف و به علت واکنش های موضعـی در محل تزریـق می باشند.

در اینجا این پرسش مطرح می شود که روش های مذکور چقدر دوام دارد؟

دوام فیلرها به نوع فیلر مورد استفاده ، مناطق درمان شده و توانایی پوست بیمار برای جذب ماده بستگی دارد.

ماندگاری چربی خود فرد در صورت استفاده از تکنیک مناسب بسیار زیاد می باشد. گاهی تکرار زودتر درمان لازم است ، اسکارهای آکنه و استفاده از روش های ترکیبی نیاز به تکرار و تداوم بیشتری دارند.

به طور کلی روش های مختلفی برای اصلاح و پیشگیری پیری پوست وجود دارد. متخصصین پوست برای افزایش و بهبود نتیجه فیلـرها روش های مکمل دیگری را نیز پیشنهـاد کند که باعث شادابـی و جوانـی دوبـاره پوست می شوند.