جوان سازي و زيبايي پوست

ترميم كامل چين و چروك با امكانات و علم امروزي امري نا ممكن است و بر اساس تقسيم بندي شدت چين و چروك، راهكارهاي درماني متفاوتي وجود دارد. معمولا در چروك هاي خفيف و متوسط تكنيك هاي موضعي و ليزر كارايي خواهند داشت ولي در چروك هاي عميق علاوه بر اين روش ها بايد از تكنيك هاي جراحي نيز كمك گرفت. از جمله درمانهاي موضعي، كرم هاي ضد چروك را می توان ذکر کرد كه اين روزها تبليغات زيادي در مورد مصرف انواع كرمها انجام مي گيرد. امروزه با توجه به پيشرفت سريع علوم در زمينه هاي مختلف در زمينه جوانسازي پوست شاهد تحولات وسيعي هستيم شايد بتوان گفت كه جوانسازي پوست از ديد بيماران و ديدگاه متخصصين بيشتر به طرف روشهاي غير تهاجمي تمايل پيدا كرده است . روشهاي متفاوتي براي جوان سازي صورت وجود دارد. كرمهاي بهداشتي و زيبايي پروسه پيري را به تعويق مي اندازد ولي بيشتر عمل پيشگيري را انجام مي دهد و اثرات درماني آنها معمولا سطحي وزودگذر مي باشد. روشهاي جراحي اكثرا تهاجمي هستند و عوارض مخصوص بخود را دارند. انواع روشهایی که می توان نام برد شامل:

1-تزريق سلولهاي فيبروبلاست PRP ، فاکتورهای رشد پلاکتی و مزو تراپي که باعث تحریک فرایند رشد و بازسازی سلولی و بافت می شود.

2-درماپن AMTS و جوانسازي پوست که درماپن برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود. درمان با این دستگاه همچنین به نفوذ و جذب مواد دارویی به پوست، سفت کردن پوست، جوانسازی و رفع چین و چروک، بهبود زخم ها و جای جوش، بهبود Stretch Marks و ظاهر کلی پوست بسیار کمک کرده و اندازه منافذ پوست را کوچک می کند.

3-كاربرد راديوفركوئنسي  RFبراي جوانسازي صورت:  RF روشي مطمئن اثر بخش و غير تهاجمي در رفع چين و چروكهاي صورت و بازگرداندن جواني و قوام طبيعي به پوست مي باشد. راديو فركوئنسي از روشهاي نوين وبي ضرر براي جوانسازي است كه هيچگونه عارضه اي ندارد و روشي كاملا غير تهاجمي و مطمئن است و بعد از انجام آن فرد فورا به زندگي روزمره برمي گردد و براي هر نوع تيپ پوستي قابل اجرا است و باعث افزایش كلاژن سازي، گردش خون در موضع، افزايش درناژ لنفاوي ودفع چربي ها و توكسين ها می شود .

4-بوتاكس: سم نوعي باكتري به نام كلستريديوم بوتولينوم است كه پژوهشگران بطور اتفاقي متوجه شدند كه براي رفع چين چروك صورت و خطوط اخم كاربرد دارد و از آن پس اين سم براي درمان هاي زيبايي مورد استفاده قرار گرفت.

5-درمان ليزري ،از جمله ليزرهاي CO2 فركشنال که کلاژن فرسوده را از بین برده و ساخت کلاژن جدید را جایگزین آن می کند و به پوست ظاهر جوانتر ، شاداب تر و سفت تری می بخشد.

6-IPL و استفاده از ليزرهاي مختلف جهت جوانسازي .لازم به ذكر است اين دستگاه در از بين بردن موهاي زائد هم موثر مي باشد البته با به كار بردن برنامه ديگري كه در دستگاه تعبيه شده است .

7-تزریق فیلرها که بعضی از انواع آن صرفا پر کننده بوده و بین 6 تا 10 ماه ماندگاری دارند و سپس تجزیه و جذب می شوند. بعضی از انواع آن 1 تا 1.5 سال می مانند و باعث تحریک کلاژنسازی هم می شوند. انواع غیر قابل جذب یا ماندگار خطرناک بوده و اصلا توصیه نمی شود.

8-اعمال جراحي از جمله ليفتينگ پوست كه بيشتر از سنين بالا قابل انجام است.

9-تغذيه مناسب و داروها و استفاده از كرمها و پمادها و ضد آفتابها

در روش های سنتی و مصرف کرمها بطور معمول ، نفوذ مواد و داروها به پوست کمتر از 3 درصد خواهد بود.حتی بهترین کرمهای تبلیغاتی دنیا هم به این راحتی که در آگهی های تبلیغاتی مطرح می شوند نیز فقط در یک یا دو لایه سطحی  از 10 لایه پوست نفوذ می کنند و اثرات معجزه آسای آنها فقط یک ترفند جذب کننده برای مشتریان است. برای افزایش جذب کرمها می توان از درمارولر استفاده کرد که یک رول غلطان حاوی تعداد زیادی نیدلهای ریز است که با ایجاد منافذ موقت در سطح پوست جذب کرمها را چندین برابر بیشتر می کند.

مصرف خوراكي تركيباتي از جمله پلي ساكاريد هاي غضروفي كه در بعضي از قرص ها امروزه در بازار يافت مي شود نيز در جوانسازي پوست اثر بخشي داشته اند و تغذيه مناسب که همواره پيشگيري بر درمان ارجحيت داشته ودارد. مسئله استفاده از مكمل ها به صورت خود درماني به هر شكل و روشي نمي تواند ميليون ها آنزيم را در بدن تقويت كند و تامين نيازهاي تغذيه اي پوست ويتامينها اسيدهاي چرب و مواد مورد نياز براي كلاژن سازي همگي وابسته به نوع تغذيه فرد هستند. بنابراين مي توان با رعايت چند اصل ساده در زندگي و مراقبت بيشتر از ايجاد چروك برصورت و يا دست ها جلوگيري كرد. ماسك هاي لايه بردار عملا اثر چنداني بر روي جواني پوست ندارند و نسبت به كرمهاي لايه بردار اثر درماني خفيفي دارند و بطور كلي روش درماني قابل قبولي محسوب نمي شود.

استفاده مرتب از ضدآفتابها با جلوگیری از اثرات مخرب اشعه UV  بر روی رشته های کلاژن و الاستین و ایجاد لکهای پوستی در جلوگیری از پیری بوست بسیار موثر است.

10- خواب کافی، کاهش استرسها، ورزش مناسب و پرهیز از سیگار و دخانیات از زیر بناهای داشتن پوستی سالم و زیبا است.