حساسیت پوست به نور (فتوسنسیتیویتی)

فتوسنسیتیویتی(photosensitivity)یا حساسیت پوست به نور بنا به تعریف یک واکنش غیرطبیعی پوست به اثرات اشعه ماوراءبنفش نورخورشید می باشد.این وضعیت گاهی اوقات از همان بدوتولد ودر بعضی مواقع در سنین بالاتر ایجاد می شود. موادمختلفی نیز  ممکن است باعث حساسیت پوست به نور شوند که این مواد عبارتند از: داروهای  آنتی بیوتیک مانند تتراسیکلین،  داروهای ادرارآور  و قرص های خوراکی ضدبارداری.حساسیت پوست به نور ممکن است همچنین براثراستفاده ازبعضی از مواد آرایشی هم ایجادگردد. این وضعیت گاهی اوقات دربیماران دچاربیماری لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (Systemic lupus erythromatosus)  که یک بیماری خودایمنی (اتوایمیون) می باشد که در آن بدن به بافتهای خودش صدمه می زند و آن را از بین می برد نیز دیده می شود. گاهی اوقات هیچ علت آشکاری برای حساسیت پوست به نور وجود ندارد. درچنین مواردی به آن اصطلاحا حساسیت به نور اولیه(primary) گفته می شود.

علایم حساسیت به نور

واکنش حساسیت به نور درقسمتهایی ازپوست که درمعرض نورخورشید می باشد مثل صورت ودستها ایجاد می گردد. این وضعیت معمولا به  فاصله کوتاهی بعد از مواجهه با نورخورشید بروز می کند اما در بعضی موارد ممکن است 24تا48ساعت بعد این واکنش ایجاد گردد . علایم حساسیت به نور عبارتند از:

* بثورات پوستی قرمز رنگ و اغلب دردناک

* تاول های کوچک وخارش دار

* پوسته پوسته شدن پوست

در مرحله بعدممکن است ناخن ها ازبسترخود جدا شوند. درموارد نادری افرادی که دچارحساسیت شدید به نورخورشید هستند روزه اقادر به بیرون رفتن از خانه و درمعرض نورخورشید قرارگرفتن نیستند.

نحوه درمان حساسیت به نور

پزشک از ظاهر بثورات پوستی احتمالا می تواند تشخیص این وضعیت رابدهد. اگرتصورشود که واکنش پوستی براثر مصرف دارویی خاص ایجادشده است پزشک ممکن است داروی دیگری به جای آن تجویز نماید. همچنین ممکن است آزمایش خون انجام شود تا بیماریهای زمینه ای احتمالی بررسی شوند. برای تسکین علایم این وضعیت پزشک ممکن است اقدام به تجویز کرمهای حاوی کورتون یا داروهای خوراکی آنتی هیستامین نماید. می توان با اجتناب ازنور خورشید  به کنترل واکنش ها کمک کرد. درهنگام بیرون رفتن ازخانه درهنگام روز پوست خودرا بپوشانید کلاه بر روی سربگذارید واز کرم های ضدآفتاب استفاده نمایید.