خطراتی که لوازم آرایش ایجاد می کند

از حساسیت تا مسمومیت

مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی بین جوان ها با لا رفته که این کار اثرات نا مطلوبی بر چهره می گذارد. متخصصان مصرف بیش از اندازه مواد آرایشی توسط نوجوانان و جوانان را عامل اصلی ایجاد حساسیت ها ، ناسازگاری پوستی و پیری زودرس می دانند.

بسیاری از رژ لب های ارزان قیمت که شاید خوش رنگ تر از بقیه باشند، ممکن است حاوی فلزات سنگین از جمله سرب باشند که به دلیل نازکی مخاط به سادگی نفوذ کرده و وارد بدن می شوند. سرب یکی از فلزات مضر برای بدن بوده که می تواند باعث بروز کم خونی، عوارض عصبی، سردرد، سرگیجه، تضعیف حافظه و تمرکز شود.

رنگ ها، مواد نگهدارنده و انواع حلال ها، مواد شیمیایی هستند که اجزای اصلی تشکیل دهنده فرآورده های آرایشی را تشکیل می دهند.  علاوه بر این، ممکن است برخی عصاره های گیاهی، ویتامین ها،مواد پروتئینه و روغن های حیوانی مانند روغن حلزون  یا روغن کوسه به آنها تهیه شده که در نتیجه نیاز به افزودنی های بیشتری مانند مواد نگهدارنده برای پیشگیری از رشد قارچ ها، باکتری ها و اکسید شدن دارند.

قرمزی، خارش، خشکی، و به دنبال آن التهاب، از شایع ترین عوارض ناسازگاری و حساسیت پوست نسبت به کرم مورد استفاده یا موادنگهدارنده آن است که باید جدی گرفته شود.

واکنش های آلرژیک که به دنبال مصرف کرم های غیر استاندارد یا ساخته شده به وسیله افراد غیر متخصص به وجود می آیند، شدیدتر بوده و به دلیل محتوای زیاد فلزات سنگین از جمله سرب، ممکن است مسمومیت به دنبال داشته باشند. لانولین، ترکیب شیمیایی دیگری است که در تهیه اغلب فرآورده های آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در برخی افراد با توجه به منشا حیوانی  آن، می تواند باعث خارش و قرمزی صورت به خصوص در اطراف پلک ها (که پوست نازکی دارند) شود.

چین و چروک زودرس

بر هم زدن تعادل چربی پوست، یکی دیگر از عوارض استفاده مداوم و مکرر از کرم های صورت است.، زیرا کرم های چرب باعث  منافذ پوستی، آکنه و حتی عفونت در افراد با پوست چرب می شود . در افراد با پوست خشک، می تواند ایجاد چین چروک زودرس را به دنبال داشته باشد.

کرم های روشن کننده و کرم پودرها، دارای اثری موقتی و کاذب هستند. استفاده طولانی مدت از این قبیل لوازم آرایش، عوارض جانبی  متعددی مانند لک، پیری زودرس وحساسیت های پوستی را به همراه دارد

مواد عطردار خطرناک تر هستند

رایحه لوازم آرایشی، یکی از معیارهایی است که بسیاری از افراد آن را مرغوبیت کالا می دانند. در حالی که عطرهای متنوعی برای خوشبو کردن لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.در حال حاضر، بیش از 5 هزار ماه معطر مختلف وجود دارد که در ادکلن ها، کرم ها، صابون ها، شامپوها،و حتی دستمال های کاغذی به کار برده می شود و باید به این نکته توجه کرد که در تهیه اغلب لوازم آرایشی غیر استاندارد به دلیل استفاده از مواد اولیه نامرغوب و با بوی نامطبوع، از عطرهای مختلف و نافذ برای رایحه بخشی به آن استفاده می شود و همین مسئله احتمال واکنش های آلرژیک  پوست را افزایش می دهد.

ویتامین ها و ترکیبات پروتئین نیز، از موادی هستند که برای افزایش شادابی و طراوت پوست به محصولات آرایشی اضافه می شوند و خود می توانند منشا بسیاری از آلرژی های  پوست ناشی از مواد آرایشی باشند. تحقیقات حاکی از آن است که اثر بخشی این ترکیبات قطعی نبوده و با توجه به نژاد، رنگ پوست، محل زندگی و از همه مهم تر نوع تغذیه متفاوت است.

از آنجا که جذب مولوکول های درشت ویتامین، کلاژن یا الاستین از طریق پوست دشوار بوده ودر واقع امکان پذیر نیست، نبایذ لوازم آرایشی گران قیمت و در برخی موارد غیر بهداشتی جایگزین تغذیه مناسب شود. باید باور کنیم که مصرف خوراکی ویتامین و به خصوص در میوه های تازه اثرات بسیار بهتر و مفیدتری برای پوست و مو دارند تا مصرف موضعی آنها.

واترپروف  بیشتر مشکل ایجاد می کنند

پلک ها، حساس ترین پوست را در تمام بدن دارند و نیازی به توجه و مراقبت دقیق دارند.

سایه های کم رنگ، پودری و مات، کمتر حساسیت زا هستند و به طور کلی استفاده از محصولات آرایشی محلول در آب، کمتر از مواد آرایشی غیر قابل شست و شو ایجاد حساسیت و آسیب پوستی می کند زیرا پاک کردن ریمل و خط چشم های واترپروف که به خود ی خود می توانند موجب حساسیت و آسیب پوست شوند.

به یاد داشته باشید سایر مواد حساسیت زا و آزاردهنده نیز، می توانند از طریق انگشتان با ناحیه اطراف چشم تماس داشته باشند و باعث حساسیت و آلرژی شوند و مثال شایع آن، همان حساسیت پلک ها در اثر تماس لاک ناخن با پوست پلک است، یعنی به هر دلیل که پوست پلک دچار خارش شود و بیماراقدام به خارش آن کند، اگر ناخن فرد پوشیده از لاک باشد و فرد مذکور از شانس بد به مواد لاک ناخن آلرژی داشته باشد ، یک سیکل معیوب آغاز می شود و مشکل خارش، قرمزی، تورم،و پوست ریزی همچنان تداوم خواهد یافت تا زمانی که فرد متوجه آسیب لاک ناخن شده واستعمال آن را قطع کند.

خطرات آرایش برای خانم های باردار

یک رژ لب ساده یا خط چشم ، ممکن است آنقدر مهم به نظر برسد که برای آن هزینه قابل توجهی پرداخت شود، در حالی که بسیاری از رژ لب های ارزان قیمت که شاید خوش رنگ تر از بقیه باشند، ممکن است حاوی  فلزات سنگین از جمله سرب باشند که به دلیل نازکی مخط لب به سادگی نفوذ کرده و وارد بدن می شود. سرب یکی از فلزات مضر بدن بوده که می تواند باعث بروز کم خونی، عوارض عصبی، سردرد، سرگیجه، تضعیف حافظه و تمرکز شود. ناگفته نماند ورود بیش از اندازه و طولانی مدت این عنصر به بدن در دوران بارداری نیز،ممکن است عوارض جبران ناپذیری بر جنین بگذارد.

سایه، ریمل و خط چشم نیزحاوی  رنگدانه های فراوانی هستند. استفاده طولانی مدت از آنها به دلیل نازکی پوست پلک و تماس آن با چشم ممکن است باعث حساسیت یا عفونت چشمی شود یا در نهایت پلک را دچار خشکی و چروک کند. شاید تصور آن مشکل باشد ؛اما یکی از شایع ترین علل حساسیت پلک (که به شکل تورم ، قرمزی و خارش بروز می کند)، استفاده مداوم از لاک ناخن است. ترکیبات شیمیایی موجود در لاک ناخن، نه تنها میتوانند به ناخن آسیب برسانند ، بلکه حساسیت پلک در اثر تماس با چشم را نیز می توانند در افراد حساس در پی داشته باشند. متاسفانه امروزه در شهرهای بزرگ  ایران، بسیاری از دختر خانم ها و بانوان تصور می کنند هر روز صبح پس از بیدار شدن شدن از خواب ، باید چندین کرم با ماده آرایشی را استفاده کنند تا شادابی پوست خود را به این طریق حفظ کنند در حالیکه واقعیت ای است که افرادی که از لوازم آرایشی به خصوص انواع کرم های روشن کننده و پوشاننده کمتر استفاده میکنند،کمتر دچار مشکلاتی مانند خشکی، پوسته ریزی و چروک می شوند.کرم پودر و حتی پنکیک، حاوی موادی هستند که اصطلاحا کمودوژن نامیده می شوند. از آنجا که این قبیل محصولات احتمال ایجاد آکنه و جوش های سر سیاه را افزایش می دهند. مصرف آنها بخصوص در دوران نوجوانی توصیه نمی شود. نکته مهم دیگر که گاهی مصرف کننده را به اشتباه می اندازد، آن است که درج یا عیار حفاظتی روی تیوب کرم پودرها دلیلی بر خواص محافظتی ،ن از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیست. بسیار مشاهده می شود افراد، فقط با کرم پودر که عیار حفاظتی کمی روی آن درج شده، بدون استفاده از ضد آفتاب مدت ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند و همین مساله موجب ایجاد لک های صورت و نیز پیری زودرس می شود. از طرف دیگر داخل برخی فرآورده های آرایشی موادی وجود دارند که در برابر نور آفتاب موجب بروز لک روی پوست می شوند.

روش شناسایی تقلبی ها

در این چند سال،دیگر آنقدر اجناس چینی وارد بازار شده که دیگر برای همه، تشخیص این که یک جنس اصل است یا فرعی و قلابی، واقعا سخت شدهاست. البته در ایران خودمان هم در مکان های غیر بهداشتی و آلوده ، از سوی افرادی که واقعا هیچ بویی از نکات بهداشتی و سلامت نبرده اند بسیاری از این مواد تقلبی تولید می شود مطمئنا اگر شما که دارید این مطلب را می خوانید ، جز به جز نکات گفته شده در آن را در نظر بگیرید و به آن توجه کنید، دیگر حتی از 100 متری این اقلام هم رد نمی شوید، چه برسد به این که بخواهید آنها را خریداری و بدتر از آن، استفاده کنید.

در اینجا می خواهیم، 7 موردمعمول که اجناس تقلبی در آن ها وجود دارند را مطرح کنیم.

پالت های حرفه ای آرایشگری  

این پالت ها در انباری ها و زیرزمین هاتهیه می شوند. روش درست کردن شان هم به این ترتیب است که سازندگان این اقلام، ابتدا مواد اولیه لازم برای ساخت آنها را در دیگ های بسیار بزرگ می ریزند و چند ساعتی میگذراند جوش بخورد، سپس قبل از اینکه این مواد اولیه سرد و خشک شود، توسط پارچ، آنها را در قالب های 4 تایی تا 24 تایی می ریزند و درون فریزرهای بزرگ صنعتی قرار می دهند تا خودشان را خوب بگیرند.

بعد از این مرحله، این قالب ها را درون جعبه های فلزی که از قبل تهیه کرده اند، قرار می دهند و فوم رویش را هم که خیلی راحت ودر همه جا قابل تهیه است، می گذارند و به منو شما از همه جا بی خبر به راحتی و به عنوان جنس اصل می فروشند.

روش تشخیص : یکی از راه های تشخیص این نوع پالت های تقلبی ، این است که هنگام خرید آنها ، حتما در آنها را باز کنید؛ چنانچه مواد درون قالب ها شل شده بود یا به سلفون رویشان چسبیده بود  مطمئن باشید تلقبی است.

سایه های اکلیلی و پودری

روش تهیه این اقلام هم ٰ دسته کمی از پالت ها ندارد مواد اولیه آنها را به صورت گالونی و کیلویی از مکان مجهول الهویه خریداری می کنند و در قالب ها و بسته بندی هایی بعضاً گردی که همگی در ایران و بالاخص در یکی از خیابان های جنوبی تهران تهیه می شوند ٰ ریخته و بسیار شیک و ترو تمیز و با چسباندن لیبل های قلابی برند هایی چون کریولان می فروشند.

تا دلتان بخواهد ، در بازار شلوغ آرایشی فروش ها ، فرچه رژگونه تقلبی داریم. الان در بازار ، فرچه های رژگونه ای موجود است که با اقتباس نام برند معروف و با اعتباری چون مکس فاکتور ، به فروش می رسند که سازندگان شسان ، زحمت کشیده اند ، حتی برای این جنس های تقلبی شان هم ، درجه تعیین کرده اند.

روش تشخیص : اگر رژگونه خریدید ، یکبار به صورت خیلی ملایم ، موهای فرچه را با دستان بکشید ، ببینید چند تا موی آن در دستان می آید حالا درجه دوهایشان که جای خود را دارند در حالی که فرچه رژ گونه اگر اصل باشد ، تا مدت ها حتی یکدانه از موهایش هم کنده نمی شود ، یعنی نباید کم بشود.

کرم پودر

در حال حاضر،یکسری کرم پودرهای تقلبی مثلابا استفاده از برند کریولان در بازار موجودند که با عنوان (سوپرا) و(آکوا) به خانم های از همه جا بی خبر و ناآگاه فروخته می شوند.

روش تشخیص: یکی از راه های تشخیص این که متوجه شوید کرم پودری که دارید اصل است یا قلابی، این است که پشت آن را نگاه کنید، اگر ثبت شرکتی و پروانه ساخت وشماره ساخت داشت که هیچ؛ اما اگر نداشت، لطفاً قیدش را بزنید.

چسب سایه

بد نیست بدانید، بسیاری از چسب های سایه موجود در بازار، مثلاً با استفاده از نام برند مروان خیر، تولید میشوند که قیمت شان حدود 900-800 تومان است و به هیچ وجه کیفیت ندارد، یعنی ممکن است عروس خانمی که در شب ازدواج اش از این وسیله روی صورتش برای تثبیت سایه استفاده شده، ین مراسم، به علت ترشح عرق، تمام سایه اش بریزید و همه زحماتش بر باد برود.

روش تشخیص : یک چسب سایه با کیفیت و اصل، قیمتی حدود 4-5 هزار تومان دارد که فقط هم استمام از روی صورت پاک می شود، نه با ترشح عرق.

از جنس 20 هزار تومانی تا جنس 2 هزار تومانی

روش تهیه این رژگونه ها هم،دست کمی از بقیه اقلام ندارد . مواد اولیه این رژگونه را دوستان متقلب، از کشورهایی همچون ترکیه به صورت کیلویی وارد می کنند و خودشان د رمحل هایی هیچ بویی از سلامت وبهداشت نبرده اند، در بسته بندی هایی شیک و تروتمیز، به بازار عرضه می کنند و اصلاً به فکر این نیستند که چه بلایی ممکن است به سر  مصرف کننده بیاید و چه عواقبی (همچون جوش زدن ولک) برای او در پی دارد.

 روش تشخیص : در بازار،رژگونه های زیادی همچون اقلام دیگر، به صورت تقلبی وجود دارند که در قیمت های گوناگونی عرضه می شوند.

مثالی می زنیم تا خودتان متوجه عمق فاجعه بشوید .؛ برای مثال، الان برند معروف و با اعتباری همچون( مک ) ، رژگونه هایش را با قیمت حدود 20 هزار تومان به بالا دارد می فروشد که متاسفانه در یکی از بازارهای معروف آرایشی فروشی، نمونه اصل اش را کپی برداری کرده اند ودارند در سطح گستردهای، به قیمت فقط 3 هزار تومان فروش می رسانند.

نکته آخر

مسئله مهم وآخری که در این بحث گفتن اش ضروری است و استدعا داریم خانم عزیز، آن را حتماً جدی بگیرند، این است که ابزار و اقلام آرایشی که همواره از آنها استفاده می کنید را از فروشگاه ها و برند های معتبر خریداری کنید، نه از دست فروشان.

شاید هزیه بیشتری را متقبل شوید؛ا اما قبول کنید، اقلام وابزار آرایشی، مثل سایر موارد نیستند که بتوانید با نوع چینی و تقلبی شان سر کنید وآنچنان  ضرری را متحمل نشوید، بحث در مورد بهداشت و سلامت است که واقعاً در زندگی، از همه چیز با ارزش تر است، اینطور نیست؟

از محصولات ایرانی استفاده کنید

فروش محصولات تقلبی شیوع خاصی را در بازار پیدا کرده است و هیچ نظارت خاصی روی آن ها انجام نمی شود و شاید هیچ روش خاصی هم برای شناسایی آنها وجود نداشته باشد .در رابطه با محصولات آرایشی 2 موضوع وجود دارد که در اینجا می بینید.

برندهای تقلبی

برندهای خاص وقتی به شهرت می رسند، چند برابر قیمت واقعی محصول، آن را می فروشند. متاسفانه محصولات تقلبی از این برندها در ایران روز به روز در حال افزایش است. در ایران، صنعت بسته بندی و قالب سازی هنوز با اشکالاتی مواجه است، از این رو قالب ها و پوکه های مخصوص لوازم آرایشی از کشورهای مثل چین، تایوان، ترکیه و پاکستان وارد کشور میشوند و در اینجا با مواد نا مرغوب پر می شوند. چون تخصص ونظارت خاصی روی این محصولات وجود ندارد، سازندگان از هر نوع مواد نا مرغوبی برای تهیه محصولات استفاده می کنند.

خطرات استفاده از این مواد: چون این محصولات از مواد نا مرغوب تهیه شده است ، می تواند برای سلامتی بدن خطراتی را به دنبال داشته باشد باعث بروز حساسیت های پوستی یا اگزما شود. رژلب های تقلبی ، باعث پوسته پوسته شدن و ترک خوردن لب می شوند.

 راه های تشخیص : متاسفانه راه دقیقی برای شناسایی این محصولات وجود ندارد و تنها راه قبل از مصرف توجه به  قیمت محصولات مصرفی است.

به طور مثال ادکلن های اصل در بازار قیمت بالا دارد و وقتی این ادکلن در سوپر مارکت یا مغازهای با قیمت زیر فروخته می شود ، قطعاً اصل نیست. پس توجه به قیمت قبل از مصرف تنها راه تشخیص است. از طرفی این ادکلن اصل باید حداقل 24 تا48 ساعت روی لباس یا پوست بدن ماندگاری داشته باشد، وقتی ادکلن حتی یک ساعت هم دوام نمیآورد، مسلماً اصل نیست.

محصولات تقلبی

سازندگان با استفاده از مواد اولیه نامرغوب و غیر بهداشتی اقدام به تولید محصولات تقلبی می کنن. به طور مثال در شامپو از موادی به نام سدیم لوریل اترسولفات استفاده می شود که این مواد، فعال کننده و کف کننده شامپو است. این مواد از نوع صنعتی آن برای حفاری چاه های عمیق نفت استفاده میشود؛ مقداری از این ماده را در کنار مته های چاه می ریزند تا مته ها راحت تر چاه را حفر کنند و گاه سازندگان از نوع صنعتی آن، برای شامپو استفاده می کنند که باعث ریزش مو و مشکلات دیگری می شود.

خطرات استفاده از این محصولات : افراد با استفاده از این محصولات دچار ریزش مو، شوره سر و حساسیت های پوستی می شوند وحتی گاهی مشکلات پوستی ایجاذ می شود که فرد باید 2 یا 3 برابر بیشتر از قیمت یک محصول مرغوب هزینه کند تا درمان های لازم را انجام دهد.

نحوه شناسایی : متاسفانه هیچ راهی برای تشخیص تقلبی بودن این محصولات وجود ندارد، چون محصولات بسته بندی شده است و در مورد برخی از مسئل، نمی توان پکیج را باز کرد و همان موقع محصول را استفاده کرد؛ اما افرادی که در این رشته فعالیت کرده رند و با مواد اولیه آشنایی دارند، می تواند از طریق رنگ وبو پی به تقلبی بودن محصول ببرند.

توصیه

به مردم حتماً توصیه می شود حداقل در مورد مواد شوینده ای مثل صابون و شامپو حتماً از محصولات تولید داخل کشور استفاده کنند ، زیرا موسسه استاندارد و وزارت بهداری ، نظارت مستقیم روی محصولات داخل دارند و از زمان تاریخ تولی تا انقضاء مسئولیت مستقیم محصولات برعهده شرکت سازنده است و هر گونه مشکل و ایرادی قابل پیگیری است و99 در صد آنها تحت نظارت دقیق قرار داشته اند وتمامی اصول بهداشتی در مورد آنها رعایت شده است.

سرمه و مسمو میت با سرب

همه موارد گفته شده در کنار هزاران مورد بیماری و ناراحتی های ناشی از مواد آرایشی و مشکلات پوستی، سرطاانی و اختلالات هورمونی که این مواد به وجود می آورند، باعث شده در نتیجه رایزنی متخصصان پوست با اتحادیه اروپا، این اتحادیه تولیدکنندگان

مواد آرایشی را مجبور کند محتویات لوازم آرایشی و عوارض استفاده از آنها را روی بسته بندی این مواد ارائه کند؛ این کار در واقع شبیه همان  تصاویر زننده ای است که این روزها روی بسته های سیگار به چشم می خورد ؛ اما این حال مصرف این مواد در کشور ها و به خصوص کشور ما رو به افزایش است.

به همین دلیل توصیه پزشکان به زنان این است که استفاده از مواد آرایشی را تا حد زیادی پایین آورده یا به طور کلی از مصرف آنها بپرهیزند، چرا که استفاده از مواد شیمیایی آرایشی، انسان را به مرگ نزدیک تر می کند . در سال های اخیر با افزایش استفاده از مواد آرایشی در ایران توسط خانم ها، آمار رشد بیماری سرطان سینه نیز افزایش یافته است.

  مدت طولانی روی پوستتان نماند

مصرف طولانی مواد آرایشی روی پوست بیشترین مشکلات را برای بدن ایجاد می کند. اغلب افراد منافذ پوستی بسته دارند؛ استفاده از مواد آرایشی چرب ، موجب بسته شدن کامل منافذ پوستی و ایجاد جوش های سر سیاه و آکنه می شود . این اتفاق زمانی رخ می دهد که خانم ها شب ها حوصله پاک کردن آرایش خود را ندارند. در این هنگام علاوه بر این مواد چرب ، سلول های مرده پوست وگرد وغبار محیطی و آلودگی های هم که در طول روز به این مواد اضافه شده اند، یک باتلاق سمی به قطر چند میلی متر را روی پوست ایجاد می کنند که تنها باعث بسته شدن خلل و فرج پوست و بستن راه تنفس آن می شود، بلکه با ایجاد چروک ها را هم تشدید می کنند. علاوه بر این اتفاقات باعث می شود پاک کردن آرایش در صبح روز بعد و کندن لایه های پوستی ضعیف شده ، آسیب بیشتری به پوست وارد کند. پروفسور گاکروجر رئیس بنیاد پوست بریتانیا ما گوید: ((لوازم لوازم آرایشی که روزانه مصرف می شوند همگی موادی دارند که ممکن است باعث شروع بیماری های التهابی، آلرژی پوستی در محل تماس و بقیه نقاط بدن و در افراد حساس حتی به وجود آمدن اگزما هم شوند)) همه اینها، تازه عوارض استفاده از مواد آریشی استاندارد است ، این در حالی است که خیلی  از خانم ها از مواد آرایشی تقلبی یا نا مرغوب استفاده می کنند. وجود سرب بیش از حد در رژ لب های غیر استاندارد، نه تنها باعث کاهش یادگیری و بهره هوشی و بروز پرخاشگری می شود ، بلکه ممکن است اثرات جانبی دیگری بر تولید مثل یا جنین مادر نیز داشته باشد.

 توصیه هایی برای کم کردن احتمال خطر

با این همه یا آوری خطرات لوازم آرایشی ، نباید از خاطر برد مسئله زیبایی برای بعضی از خانم ها ، مسئله مرگ و زندگی است و مواد آرایشی، کیف آرایشی و ......، از ملزومات همیشگی آنها هستند .به همین دلیل بهتر است حالا که این خانم ها نمی توانند مصرف این مواد را ترک کنند ، حداقل بعضی نکات را رعایت کنند.

به هیچ وجه لوازم آرایشی را اشتراکی مصرف نکنید. همیشه هنگام امتحان این مواد در فروشگاه ها، از فروشنده بخواهید یک ابر یا برس نو به شما بدهد ودر قوطی یا بسته ماده آرایشی را قبل از دادن به دست شما با الکل ضد عفونی کند.

اسفنج ها و بس های پودر وسایه چشم را داخل  قوطی در بسته نگه دارید.

همیشه در قوطی لوازم آرایشی را محکم ببندید.

آنها را دور از حرارت و نور خورشید نگهدارید؛ نور و حرارت ، می توانند مواد نگهدارنده این لوازم را از بین ببرند وهمچنین از ترکیب مواد با هم ، یک ماده خطرناک جدید بوجود آورند.

اگر عفونت و التهاب چشمی مثل گل مژه دارید، به هیچ وجه آرایش نکنید.

سعی کنید مواد آرایشی تان را دور بیندازید و آنها را طولانی مدت نگه ندارید.

سعی کنید همیشه هر چه سریع تر آرایش تان را پاک کنید و به هیچ وجه با آن نخوابید.

اگر می خواهید در خانه و با استفاده از مواد طبیعی آرایشتان را پاک کنید ، نکات زیر را به خاطر داشته باشید.

یک پارچه نخی تمیز را در ظرف شیر کمی خیس کنید و سپس به تمام صورت تان بمالید؛ این کار هم پوستتان را مرطوب و هم خلل و فرج پوست تان را تخلیه می کند.

استفاده از دستمال مرطوب بچه هم ، یک روش مناسب دیگر است.

فراموش نکنید بعد از همه این کارها و از هر نوع شیر پاک کنی که استفاده می کنید، به هر حال باید صورت تان را با آب ولرم و صابون بشویید و بعد مرطوب کننده پوست بزنید.