درمان جوش

جوش یا آکنه در اثر التهاب مجاری غدد چربی به علت فعالیت نوعی باکتری ایجاد می شود. آكنه شايعترين بيماري پوستي است و تقريبا تمامي افراد اعم از دختر و پسر يا زن و مرد را در سنين 10تا 20 سالگي گرفتار مي كند.  بعد از 25 سالگي آكنه شيوع كمتری دارد ولي عده اي كمي از افراد بين 25تا 35 سالگي و عده اي باز هم كمتر در سن هاي بالاتر يعني بين 35تا45 سالگي هنوز گرفتار جوش صورت مي باشند. صورت و بعد از آن به ترتيب نزولي سينه و پشت، پوست سر و پشت گردن، زير بغل و كشاله ران، باسن و شيار سرين از شايعترين محل هاي درگيري است. علت انتشار آکنه در نواحي مذكور فراواني غدد چربي در اين نواحي مي باشد كه در جريان بلوغ يعني دهه دوم زندگي بعلت افزايش هورمونهاي مردانه در هر دو جنس مذكر و مونث شروع به رشد و افزايش ترشح چربي مي كنند. آكنه عليرغم بي خطري و شايع بودن به علت بد منظره كردن پوست از نظر جسمي، روحي و اجتماعي براي مبتلايان مشكل ساز است و آنها را دچار اضطراب و افسردگي، خود كم بيني و عدم اعتماد به نفس كرده موجب گوشه گيري و كاهش فعاليت هاي درسي و كاري و افت كيفيت زندگي آنها و به ندرت سبب خود كشي مي شود. تفاهم والدين با فرزندان و اجتماع ومبتلايان امري ضروري و بسيار مهم است. هر چند بسياري آكنه یا جوشهای غرور جوانی معروف را پديده فيزيولوژيك دوران بلوغ مي دانند، اما بار رواني و اقتصادي که اين بيماري به اجتماع تحميل مي كند به اندازه اي است كه نبايد از اهميت درمان بموقع آن غافل ماند. آكنه 85 درصد افراد 12تا 24 ساله را در گير مي سازد. اين شيوع خيره كننده در دوره زماني كه شخصيت و روابط اجتماعي فرد شكل مي گيرد مي تواند تاثيرات مخربي در بناگذاري اين روابط و موقعيت اجتماعي و شغلي افراد ايجاد كند.  ظاهر افراد عامل مهمي در عملكرد و موفقيت احساسي و اجتماعي آنان مي باشد، خصوصا ظاهر صورت جنبه مهمي از تصوير ذهني افراد از بدنشان است. از ديدگاه مطالعات روانشناختي افراد با ظاهر جذاب كيفيت مثبت بالاتري در دوست يابي، هوش و مهارت اجتماعي دارند. رسانه ها همچون تلویزيون و محيط اجتماعي نيز اين تاثير را تقويت كرده به القاي اينكه افراد جذاب موفقيت اجتماعي بيشتري كسب مي كنند دامن مي زنند .

این ضایعات علاوه بر اینکه بر زیبایی فرد تاثیر منفی دارند اثرات به جا مانده از آن هم بسیار ناخوشایند است. درمان جوش به صورت ترکیبی از درمان دارویی، پاکسازی مرتب و استفاده از لیزر است.

IPL يك روش غيرتهاجمي نوری است كه براي درمان موهاي زائد و برخي بيماريهاي پوستي بكار ميرود و در واقع مكانيسم اثر آن يك نور تشديد شده است كه با استفاده از فركانسهاي مختلف اثرات درمانی متفاوتی را از خود بروز ميدهد. براي افزايش قدرت نفوذ فركانسهاي نوري IPL و افزايش اثرات آن در برخي از دستگاهها آن را با امواج راديویی RF  تركيب ميكنند كه به آن دستگاهها Elight گفته ميشود. در اين دستگاهها قدرت دستگاه افزايش يافته و تعداد جلسات درماني كاهش مي يابد. حرارت ايجاد شده توسط این دستگاه سبب بازسازي كلاژن و سفت تر شدن و افزايش ضخامت پوست ميگردد. در آکنه درمان بصورت 2 هفته یکبار و بین 3 تا 6 جلسه است.

پاکسازی پوست در درمان جوش بصورت 2 هفته یکبار انجام می شود و تاثیر بسیاری در تسریع روند درمانی دارد. درمان دارویی نیز داروهای کاهنده ترشح چربی، لایه بردارها، آنتی بیوتیکها و گاهی داروهای خوراکی است.