دستگاههای لاغری موضعی

با صنعتی شدن جوامع بشری و افزایش مشغله های روزافزون افراد و درنتیجه رغبت کمتر و فرصت اندک تر برای تمرینات ورزشی از یکسو و نیز ترویج غذاهای لذیذ اماپرکالری وعمدتا با قند و چربی بالا ازسویی دیگر شاهد افزایش روزافزون آمار افراد چاق هستیم که این چاقی باگذشت زمان تبدیل به معضلی بغرنج برای بیمارمیگردد. افزوده شدن پدیده ای به نام سلولیت به این انباشته های چربی زیرپوستی و گیرافتادن این چربیها در تاروپودی محکم ، آنها را تبدیل به توده های مقاوم به رژیم غذایی و ورزش میکند که دراین مرحله است که نقش متخصصین امر لاغری و اهمیت دستگاههای کاهش سایزموضعی پررنگ میگردد.

دستگاه‌های لاغری موضعی که به منظور کاهش وزن و کاهش چربی در نقاط خاصی از بدن استفاده می‌شوند. با عناوین متفاوتی این روزها در کلینیک‌ها لاغری، مجموعه‌های ورزشی و حتی مراکز غیرمجاز مشاهده می‌شوند. اما یک سوال مهم این است که از بین انواع دستگاه های موجود، کدام روش برای لاغری موضعی مناسب تر است؟

با این مقدمه کوتاه میپردازیم به روشهای متداول کاهش سایزموضعی و دستگاههای مربوطه. روش های موجود به شرح زیر است:

 1. LPG
 2. دستگاه RF
 3. لیزر کم توان
 4. مزوتراپی
 5. دستگاه کویتیشن و Shock Wave
 6. دستگاه کرایولیپولیز

هر یک از این دستگاه‌ها کارکرد مربوط به خود را دارد و با مکانیسم متفاوتی باعث کاهش چربی در نقاط خاصی از بدن می‌شوند. در این مقاله سعی می‌کنیم تا کارکرد و عوارض دستگاه ها را برای شما تشریح کنیم.

 1. دستگاه LPG :

 یکی ازتکنیکهای متداول در امرکاهش سایزموضعی است که باکمک اعمال مکش بافتی و فشارمکانیکی مشخص ونوسانی به بافت چربی موجب خردشدن سلولهای چربی به قطرات کوچکترمیگردد. همچنین تاحدودی این روش میتواند بافت سلولیت  که موجب گیرافتادن قطرات چربی میگردد را کاهش دهد و فرم دهی نماید . روش موثری است ولی به تنهایی دارای قدرت لازم برای رسیدن بیماربه نتیجه دلخواه نمیباشد و عموما درکنار سایر روشها بصورت مجموعه بکارمیرود .  حداقل16جلسه هفته اي 2 بار باید انجام شود.

 1. دستگاه RF Contouring :

 این دستگاه باارسال امواج رادیویی بافرکانس وانرژی مشخص به سمت بافت چربی موجب ایجاد تاثیراتی مثبت در بافت میگردد که برخی ازآنها شامل افزایش جریان خون بافتی وافزایش فعالیت سلولی منطقه ای و بدنبال آن افزایش متابولیسم موضعی علی الخصوص افزایش چربی سوزی بافتی میگردد . عمومادستکاههای RF دارای دوشکل خروجی امواج هستندکه یکی برای کاهش سایزموضعی ودیگری برای سفت ترنمودن پوست همان موضع کاربرد داردکه ازفرایند دوم بنام لیفت پوست یاد میشود . پدیده ی لیفت پوست حتی میتواند خطوط ترک پوستی ناشی ازچاق شدن ناگهانی را نیزبهبودچشمگیری ببخشد.

RF دستگاهی است که به حذف چربی های باقیمانده از روش کویتیشن کمک می کند و در دفع تریگلیسرید ها و کشیدگی پوست موثر است.  ناحیه زیرین پوست (جاییکه سلولیت قرار دارد) را گرم می کند و اثر سه گانه بر روی بافت های سلولیت دارد:

۱- بلافاصله فیبرهای کلاژن موجود را کوتاه می کند بنابراین یک اثر لیفتینگ فوری پوست دارد.

۲- فیبروبلاست ها را به ساخت کلاژن و فیبرهای الاستین تحریک می کند. بنابراین اثر کشیدگی بر پوست تا مدتها ادامه می یابد.

۳- سلول های چربی را به آزاد کردن چربی به درون گردش خون تحریک کرده و بطور فیزیکی به آنها صدمه می زند (سلولهای چربی سلولهای شکستنی تری نسبت به سایر سلول ها هستند بنابراین در فرکانس مشخص تابیده شده در کنار سالم ماندن سایر سلولها فقط سلولهای چربی خرد می شوند).

استفاده ترکیبی از تکنولوژی RF و وکیوم، دسترسی به چربی های عمیق تر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و گردش خون موثر اتفاق می افتد.

این افزایش گردش خون موضعی در پوست، باعث می شود تا پوستی که در اثر افزایش وزن تضعیف و شل شده، کشیده شود و قابلیت ارتجاعی پوست شما بوسیله فعالیت های متابولیکی، بهبود می یابد. بنابراین از طریق غدد لنفاوی، چربی و سموم از بدن خارج می شود. این روش در کنار سایر روشها حداقل 10 جلسه بصورت هفته ای 1 تا 2 بار مورد استفاده قرار میگیرد.

در بيماريهاي کلاژن و اسکولار يا هر بيماري شديد و غيرقابل کنترل، زنان حامله و شيرده، افرادي که وسایل الکتريکي مثل Pace maker (باطري قلب) يا ايمپلانتهاي فلزي مثل فلز ی و دريچه هاي فلزي قلب دارند و نيز در خانم هاي با IUDمسي ممنوع است.

3.لیزردیود (Diode) کم توان :  این تکنولوژی نیزهمانند تکنولوژی RF عمل میکند وموجب افزایش فعالیت سلولی ومتابولیسم بافتی موضعی درمحل ذخیره شدن چربی و افزایش جریان خون وافزایش فعالیت سیستم لنفاوی گردد که به کمک این سیستم چربیها بطور موضعی بیشتر متابولیزه شده و نیز مقداری به سایر نقاط دوردست حمل شده و توسط دیکر سلولهای بدن میسوزد . این روش قابلیت سفت کنندگی بر روی پوست و افزایش استحکام  و الاستیسیته پوست را دارند تا از افتادگی پوست پس از کاهش سایز جلوگیری کند اما عموما به تنهایی استفاده نمیگردد.

4.مزوتراپی(Mesotherapy) : یک روش قدیمی با کاربرد و روش استفاده تغییریافته وجدید است که دراین روش داروهای خاصی که تقریباتمامی آنهادرعلم طب شناخته شده  و تاییدشده هستند با دوز کمتر و به مقادیرجزیی در طی تزریقات مکرر مستقیما واردبافت چربی میگردند و بطورکلی میتوان با این داروها متابولیسم بافتی وسلولی را افزایش داد و نیزکمک به خرد کردن چربیها و افزایش انتقال آنها به بافتهای دوردست  برای سوخته شدن (متابولیسم) داخل سلولها وهمچنین تاحدودی موجب  تخریب بافت سلولیت که چربیها راگیر انداخته است میگردد . دراین روش میتوان تاحدودی پوست راسفت ترکرده وترکهای آنراکاهش داد .
در اين روش داروهايي مثل Deoxycholate ,Phosphatidyl choline كه به داخل بافت چربي تزريق مي شوند چربي تجمع يافته زير پوست را ذوب مي كند و سلولهاي چربي لايه هيپودرم را چروكيده و كوچك مي سازند. به دنبال اين امر چربي حل شده واز راه كبد متابوليزه مي گردد. با اين روش مي توان حدود 5/0 (نیم ) كيلو گرم چربي را در هفته ذوب كرد. براي حصول بهترين نتيجه نواحي بازو، كمر، باسن، پشت و ساق پا تحت درمان قرار مي گيرد. پس از چند جلسه درمان به فاصله 2 الي 4 هفته بطور متوسط سایز فرد 2 سايز كم مي شود. اندازه دور كمر، باسن و رانها معمولا پس از 4 هفته شروع به كاهش پيدا مي كند و پس از 10 هفته 5تا 10 سانتي متر كم مي شود.
سلوليت اصطلاحا به نماي پوست پرتغالي و يا ناهموار پوست گفته مي شود كه در ناحيه باسن و ران بسياري از خانمها ايجاد مي شود. علت اين حالت ايجاد نوارهاي سفتي است كه پوست را به سمت عمق مي كشد و چربي لابلاي آن ها به دام مي افتد. مزو تراپي مي تواند نوارهاي بافت همبند را تخريب كند و چربي لابلاي آنها را حل كرده نماي صافتر و يكدستي در پوست ايجاد كند. همچنين مزوتراپي جريان خون و لنف را در بدن بهبود مي بخشد . چند جلسه درمان به فاصله چند هفته مورد نياز است. پس از جلسه 4 پوست صافتر و يكنواخت تر مي شود ودر پايان جلسات درماني علاوه بر اصلاح ظاهر پوست سايز محل مورد درمان نيز 10-5 سانت متراكم مي شود. توصيه مي شود كه جهت افزايش تاثير و جوابدهي كامل وایجاد یکدستی در بدن اين روش را با دستگاه های لاغری موضعی همراه نمود تا ناهمواری ایجاد شده پس از مزوتراپی یکدست شده و برطرف شود.
نكته: مزوتراپي براي كاهش اندازه سينه به كار نمي رود.

5.امواج ماوراءصوت(Ultrasound)  : این روش دارای سابقه ی قدیمی بوده ودرطی چندسال اخیرتغییراتی بنیادی کرده وتوانسته است با تکنولوژی کاربردی نوین با نام جدید Cavitation پا به عرصه تکنولوژپهای لاغری موضعی بگذارد . انواع قدیمی تر امواج صوتی دارای مکانیسم ایجاد لاغری موضعی مشابه تکنولوژی RF بوده اند ولی انواع جدید آن که Cavitation  نامیده میشود با اعمال و ارسال امواج پرفشار وکم فشار بصورت متناوب به سمت بافت چربی موجب ازهم پاشیده شدن وتخریب جدارسلولهای چربی شده وقطرات چربی رابه درون بافت آزادمینمایند . باتوجه به اینکه درافرادبزرگسال بدنبال انهدام سلول چربی سلول جدیدجایگزین آن نمیگرددپس میتوان اظهارداشت که این روش جزو قدرتمندترین تکنیک های لاغری موضعی میباشد.

مکانیسم اثر دستگاه کویتیشنCavitation

دستگاه کویتیشن با تولید امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند، در بافت چربی لرزش ایجاد می‌نماید و با ایجاد فشار در این بافت حباب‌هایی در بین سلول‌های چربی ایجاد می‌کند. فشار ناشی از حباب‌های ایجاد شده و نیز لرزش، باعث پاره شدن غشای سلول‌های چربی شده و نهایتاً منجر می‌شود که چربی آزاد شده از سلول‌های چربی وارد رگ‌های لنفاوی و نهایتاً عروق خونی شوند. بافت چربی نمی‌تواند در مقابل لرزش ایجادشده از طریق دستگاه  مقاومت کند و متلاشی می‌شود. این امواج اثرات کمتری بر بافت عروقی، سیستم عصبی و ماهیچه‌ها دارند؛ ولی بی تأثیر بر این بافت‌ها نیز نمی‌باشند.

ذرات چربی که از بافت چربی آزاد می‌شوند، در بدن به گردش در می‌آیند و می‌توانند وارد جریان خون شوند و سطح چربی‌های خون را بالا برند و اگر آزمایش خونی بعد از استفاده از این دستگاه‌ها انجام دهید خواهید دید که چربی خون شما شامل تری‌گلیسرید و کلسترول افزایش نشان می‌دهد.


Shock Wave

شـاک ویـوهـا نیز امواج صوتی با انرژی بالا هستند که خارج از بدن تولید شده و جهت درمان در نقطه یا ناحیه خاصی از بدن به کار می روند . این امواج با فشارهای مثبت بالا تا 100 مگاپاسکال ( تا صد برابر فشار اتمسفر ) و منفی در محدوده 5 تا 10 مگاپاسکال مشخص می شوند . این امواج پس از تولید داخل بدن از محیط مایع و بافت نرم عبور می کنند و منجر به آزاد شدن انرژی جنبشی در محل اتصال بافتها و تغییرات بافتی می گردد. میزان انرژی آزاد شده در سطح مشترک بافت های مختلف در برنامه ریزی از استفاده از شـاک ویـوهـا بسیار قابل اهمیت است. کاهش ضخامت بافت چربی هیپودرم ، یکنواختی شکل پوست و سفتی قوام آن به مدت طولانی منجر به استفاده از امواج صوتی در موارد زیبایی شده و امروزه امواج صوتی علاوه بر درمان مناطقی از بدن که مبتلا به سلولیت هستند ، جهت سفتی دائمی بافت همبند نیز مورد استفاده قرار می گیرند و از نکات مثبت استفاده از آنها عدم نیاز به بی حسی و عوارض جانبی است . تا بحال مطالعات متعددی موفقیت این روش درمانی را در مواردی مانند سلولیت ، استریا ، استرچ مارک ، اسکارها و چین و چروک های پوستی اثبات کرده اند.

مـوارد درمـان

با توجه به اثرات بیولوژیک شاک ویوها ، موارد درمانی مختلفی به بهترین شکل با این سیستم ها درمان می شوند :

سلـولیـت ، افتـادگـی پـوسـت ،جـوانسـازی پـوسـت، اسکـارهـا، اصـلاح دفـورمیتـی هـای پـوستـی، استـریـا و استـرچ مـارک، بهبـود نـاهمـواری هـای پـس از لیپـوسـاکشـن، لیپـوادم

به همین علت بهترین نتیجه حداقل سه ماه پس از اولین جلسه درمان مشاهده می شود . با اینکه نتیجه کامل درمانی پس از سه ماه حاصل می شود اما روند بهبودی از پایان جلسه اول بطور قابل ملاحظه ای مشهود است . و پس از درمان بهبودی قابل ملاحظه ای در ساختار بافت پوست مشخص می شود . در این سیستم اپلیکاتور دستگاه طوری طراحی شده که امواج را در سطح بدن منتشر می کند درنتیجه هیچگونه آسیب بافتی وجود نخواهد داشت

روش انجـام درمـان  در کویتیشن و شاک ویو

قبل از شروع درمان جهت جلوگیری از اتلاف انرژی از ژل اولتراسوند استفاده می شود . معمولا منطقه درمان بصورت افقی و عمودی درمان می شود. پس از اولین جلسه درمانی افزایش در الاستیسیته پوست گزارش شده که این میزان پس از شش ماه به بالای 70 درصد می رسد. معمولا درمان بصورت دو بار در هفته به مدت 3 تا 6 هفته بسته به وضعیت بیمار انجام می شود . پس از اتمام دوره درمان ، درمان نگهدارنده هر 6 تا 8 ماه یکبار توصیه می شود . ممکن است 20 درصد بیماران به جلسات بیشتر نیاز داشته باشند. طول درمان در هر جلسه 15 تا 30 دقیقه است.

عـوارض درمـان

عوارض بسیار جزیی و کم اهمیت هستند ، مانند درد خفیف حین درمان و قرمزی مختصر پوست که پس از پایان درمان برطرف می شوند.
موارد منع استفاده

 1. اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، یا تحت درمان با داروهای ناباروری می‌باشید.
 2. اگر تازه زایمان کرده‌اید، یا در دوران شیردهی قرار دارید.
 3. در صورت ابتلا به هرگونه بیماری قلبی عروقی و وجود پیس‌میکری (ضربان ساز) در بدن یا هر وسیله الکترونیکی در داخل بدن.
 4. اگر از بیماری‌های پوستی مانند کهیر، اگزما، عفونت پوستی، پسوریازیس و... رنج می‌برید، یا دارای بافت کلوئیدی (گوشت اضافه روی پوست) می‌باشید.
 5. اگر مبتلا به سطح کلسترول بالا (بالاتر از 300)، تری گلیسرید بالا یا فشارخون بیشتر از حد نرمال هستید.
 6. اگر مبتلا به بیماری‌های کبدی، کلیوی یا دیابت می‌باشید.
 7. در صورتی که فعالیت بدنی کمی دارید و بیشتر کارهایتان به صورت نشسته می‌باشد.
 8. در صورتی که در داخل بدنتان فلزی وجود دارد مانند وجود ایمپلنت و پروتزهای فلزی یا آی یو دی و...
 9. اگر مبتلا به کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و سندرم روده تحریک پذیر هستید.
 10. در صورت ابتلا به سرطان یا دارا بودن تومور در بدنتان.
 11. در صورت ابتلا به افسردگی یا تحت درمان بودن با داروهای روانی.
 12. در صورت ابتلا به تب بالا، سل، ایدز، هپاتیت، صرع، فتق شکمی، آسم، پوکی استخوان، فیبرومیالژی، سابقه لخته‌خون، مشکلات انعقاد خون، آمبولی و ناهنجاری‌های فیزیکی.
 13. در صورت مصرف طولانی مدت آسپرین و مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب.
 14. در صورتی که زیر 20سال و بالای 55 سال سن دارید.
 15. افراد مبتلا به بیماریهای سیستم عصبی مثل ام اس ، پارکینسون ، صرع و اختلالات حسی

توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها نباید در ناحیه سر و گردن و قفسه سینه استفاده شوند.

نکاتی که در طی درمان حتماً باید رعایت نمایید:

 1. حین انجام کار باید تمام وسایل فلزی و الکترونیکی (موبایل) را از بدن دور کنید، چرا که احتمال آسیب به بدن یا دستگاه الکترونیکی وجود دارد.
 2. مثل سایر روش‌های لاغری موضعی، اساس درمان موفق بر پایه رژیم درست غذایی شامل رژیم کم‌کالری و کم‌چربی و ورزش است و بدون این‌ها احتمال عدم موفقیت یا برگشت سریع چاقی بسیار بالاست.
 3. قبل از جلسه درمانی حداقل 1 و نیم لیتر آب و بعد از این جلسه حداقل 3 لیتر آب بنوشید؛ زیرا این روش به شدت آب بدن شما را تبخیر می‌کند؛ و عدم رعایت این توصیه شما را با کم آبی مواجه می‌نماید.
 4. در صورتی که تمایل داشتید تحت درمان با این روش‌ها قرار گیرید، فقط به مراکز درمانی مجاز در رابطه با این دستگاه‌ها مراجعه نمایید تا اگر با مشکلات ناشی از کم‌آبی بدن، سوختگی موضعی، افزایش فشارخون یا چربی‌خون و ... مواجه شدید. تیم درمانی به شما در رابطه با رفع مشکل کمک نمایند.
 5. کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یکی از روشهای جدید و غیر تهاجمی در درمان لاغری موضعی می باشد که به طور موثر چربی و سلول های چربی را در منطقه تحت درمان حذف می کند. این سلول های چربی (آدیپوسیت ها) به سـرما  بسیار حساس بوده ولی بافتهای اطراف آن مثل عروق خونی، اعصاب محیطی، ملانوسیت ها و فیبروسـیت ها خیلی کمتر به سرما حساس می باشند واین خصوصیت باعث از بین رفتن چربی بدون خراب شدن بافتهای اطراف می شود.
سلولهای چربی سرما دیده، دستخوش پدیده ی آپپتوزیس می گردد که در واقع مرگ برنامه ریزی شده سلول چربی است که موجب شکسته شدن سلولهای چربی و سپس جذب توسط مایع لنفاوی شده و حداکثر تا 2 ماه تخلیه چربی انجام می پذیرد. درنتیجه لاغری و کاهش سایز بوجود آمده و در این بین پوست بدن زمان کافی داشته تا خودش را جمع کند و کمتر دچار شلی و افتادگی شود.

تحمل این روش نسبتا راحت است البته به شرطی که از دستگاه ایمن استفاده شود. در غیر اینصورت در اثر سرمای ایجاد شده توسط دستگاه و کرخت و بیحس شدن منطقه درد ناشی از آسیب پوستی حس نشده و آسیب پوستی غیر قابل برگشت ایجاد می شود. در حین درمان منطقه تحت درمان قرمز شده که چندین دقیقه یا گاهی چندین ساعت طول می کشد . ندرتا در بعضی پوستهای حساس کبودی خفیفی مشاهده شده که بعد از چـند روز جذب می شود. بعضی بیماران اندکی درد را در طول درمان تجربه کرده که در زمان کوتاهی فروکش می کند. بیمار می تواند بلافاصله بعد از استفاده از دستگاه به کار های روزانه و فعالیتهای عادی خود بپردازد.

کسانی که همراه با این روش رعایت رژیم غذائی و افزایش فعالیت بدنی را داشته و همچنین از سایر دسـتگاه های لاغری بصورت ترکیبی استفاده نموده اند نتایج چشمگیرتری را تجربه کرده اند.
کرایولیپولیز برای چربی های موضعی انجام میشود و افراد چاق با اضافه وزن بالا و چربی های عمومی زیاد کاندیدای مناسبی نیستند و این گونه افراد می توانند از روشهای دیگر لاغری استفاده نمایند .این روش در درمانچاقی های موضعی در ناحیه شکم ، پهلوها ، پشت ، باسن ، ران ، بازو ، و حتی ساق پا و صورت می باشد .
نتایج بدست آمده و تعداد جلسات در افراد مختلف متفاوت می باشد، ولی در اکثر موارد برای هر منطقه با توجه به قطر بافت چربی به 1 تا 3 جلسه نیاز بوده و زمان مناسب بین جلسات 45 روز الی 2 ماه می باشد. باتوجه به اینکه درافرادبزرگسال بدنبال انهدام سلول چربی سلول جدیدجایگزین آن نمیگرددپس میتوان اظهارداشت که این روش جزو قدرتمندترین تکنیک های لاغری موضعی میباشد.
انتخاب روشهای بالا حسب شرایط بیمار و تجربه و نظرپزشک معالج و سنجیدن مزایا و معایب برای بیمار انجام میگیرد . همچنین برخی بیماران بدلایلی منع استفاده ازیک تکنولوژی خاص رادارند به عنوان مثال بیماران دارای ضربان سازمصنوعی قلب (Pace Maker) قادربه استفاده ازدستگاه RF نیستند ویابیماران دچارمشکلات کبدی منع انجام Cavitation  دارند. گاهی نیزپزشکان برای بیماران یک مجموعه (Package) ازاقدامات فوق راتجویزمیکنند که شامل دویاچندروش متفاوت درکنارهم یا مجزامیباشد .

سخن آخراینکه کمپانی های مختلف درنقاط مختلف دنیا اقدام به ترکیب نمودن دو یا سه یا چند روش مختلف لاغری موضعی و خلق دستگاههای لاغری ترکیبی نموده اند مثلا ترکیب LPG و لیزردیود وRF  سفت کننده یاترکیب اولتراسوند و مکش بافتی و RF و امثال آن که هدف نتیجه بهتر و قطعی تر و جلب رضایت مراجعه کنندگان به مراکزلاغری است . برخی بیماران نیزگزینه ی مناسب هیچ کدام ازاین روشها نمیباشند و ازابتدا با راهنمایی پزشک معالج به پزشک متخصص جراح برای انجام عمل لیپوساکشن ، کمترنمودن حجم پذیرش معده باجراحی یابالون یاحلقه و....یاسایرروشهای زیبایی ولاغری مبتنی برعمل جراحی  معرفی میگردند .
اما استفاده از دستگاه های لاغری به طور اخص از نوع غیر مجاز آن ها عوارض گوناگونی نیز به دنبال دارد. تمامی تبلیغات در ماهواره در مورد دستگاه‌های لاغری تنها برای فروش بوده، به‌طوری که به هیچ عنوان نمی‌توان به این‌گونه دستگاه‌ها اطمینان داشت، چرا که سازنده و نمایندگی مشخص ندارد. استفاده نادرست از دستگاه‌های لاغری موضعی توسط افراد غیر پزشک و غیر مجاز می تواند سبب عوارض شود.
لاغری تنها زیر نظر پزشک باید صورت گیرد، چرا که تنها در این صورت فرد دچار عوارض و پیامدهای لاغری نخواهد شد.

استفاده از دستگاه های لاغری به تنهایی در کاهش سایز موثر نیست و نمی‌تواند تاثیر ورزش و حرکت فعال و ارادی عضلات را داشته باشد. در واقع هر فعالیت و حرکتی به صورت طبیعی مفید و موثر است.

وسایل یا تجهیزاتی که به عنوان دستگاه های کمک کننده به کاهش وزن تبلیغ می شوند صرفا می توانند در کاهش سایز به کارآیند اما در کاهش وزن هیچ تاثیری نخواهند داشت لذا اگر مردم تصور می کنند می توانند با استفاده از دستگاه های ورزشی به تنهایی کاهش وزن داشته باشند غلط است. کاهش سایز با استفاده از دستگاه های ورزشی زمانی موثر است که فرد بتواند همراه آن یک رژیم غذایی متناسب با شرایط خود داشته باشد تا بتواند کاهش حجم های موضعی بدن در نقاط خاص داشته باشد.

اصولا برخی از وسایلی که می توانند با شرایط مختلف کاهش سایز بدهند همراه با رژیم غذایی و با آموزش صحیح سبک زندگی به فرد کارسازهستند در غیراینصورت اگر به تنهایی بخواهند به کار گرفته شوند تاکید می کنم هیچ تاثیری حتی برای کاهش سایز نیز نمی توانند داشته باشد.

در صورتی که فرد برنامه غذایی متناسب و متعادلی داشته باشد و  پس از انجام این پروسه فعالیت فیزیکی حتی به مدت نیم ساعت داشته باشد به علت تسریع در دفع مواد توکسیک و waste product ناشی از تخریب سلولی نتایج شگفت انگیزی را می توان انتظار داشت.

دکتر مهدی شیدوش

عضو انجمن لیزر ایران

مشاور ارشد پوست و زیبایی پورتال سلامت