لاغري موضعي به روش بادي رپ و مانکن استاي

روش های موقت و ناکارآمد درمان چاقی

درمان چاقی یک بار و برای همیشه

دانستیم که چاقی مشکلات بسیاری برای سلامتی روحی و جسمی انسان ایجاد می کند و لازم است برای درمان این بیماری ها، رسیدن به سلامتی و  اندام ایده آل و افزایش طول عمر چاقی را درمان کنیم.

گرچه امروزه اغلب افراد می دانند که درمان منطقی و اصولی چاقی تنها با رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی مناسب امکان پذیر است اما روش های دیگری نیز برای درمان چاقی پیشنهاد می شوند که عموما غیرعلمی، سودجویانه، کم اثر و گاه خطرناک هستند.  قبل از آنکه به بررسی این روش ها و مشکلات و عوارض ناشی از آنها بپردازیم لازم است تعریفی از لا غر شدن و کاهش وزن ارائه کنیم. آیا کاهش وزن همان لاغر شدن است؟ گرچه در وهله اول به نظر می رسد این دو دارای  معنی یکسان باشند اما همیشه اینطور نیست. لاغر شدن عکس چاق شدن و به معنی کاهش بافت چربی است و در این حالت کاهش وزن تنها و تنها به خاطر حذف بافت چربی بدن می باشد. اما گاهی وزن ناشی از دفع آب و حذف سایر بافت های بدن (تحلیل عضلات و استخوان ها و…) است.  مثلا در کسانی که تعریق زیاد دارند و یا زمانی که داروهای مدر مصرف می شوند آب بدن دفع شده وزن کاهش می یابد. اما این کاهش وزن زودگذر است و با لاغر شدن تفاوت  دارد زیرا به خاطر کاهش چربی بدن نیست و با مصرف دوباره آب وزن بدن به سرعت به حالت اولیه برمی گردد.  لاغری سریع یک تصور اشتباه است. در این حالت کاهش وزن عمدتا به خاطر دفع آب تحلیل رفتن سایر بافت های بدن است و نه حذف بافت چربی!

شماری از روش های موقت و ناکارآمد درمان چاقی

همه روزه شاهد ظهور شیوه ای جدید هستیم که مدعی است می تواند چاقی را درمان کند. گاهی اوقات وعده ها آنقدر فریبنده است که کمتر کسی می تواند  در برابر آنها مقاومت کند. شاید هم زمانی به سراغ آنها رفته باشید. شماری از این روش ها عبارتند از: سونا، ترموتراپی (گرما درمانی)، تشک و لباس های لاغری، بادی رپ، ماساژ درمانی، گوشواره و دستبند مغناطیسی (لاغری)، ایروبیکس و تمرینات بدنسازی، آب درمانی، کمربند بدنسازی (لاغری)، داروهای لاغری (طبی و تجاری)، روش های جراحی.

سونا

سبب تعریق و دفع آب بدن می شود اما تاثیر چندانی در حذف بافت چربی ندارد. در این روش کاهش وزن موقتی است و وزن از دست رفته با مصرف آب و مایعات بازگشت می کند.

ترموتراپی (گرما درمانی)

در این روش با تابش اشعه مادون قرمز به بدن بافت زیر جلدی گرم شده و آب بدن تبخیر می شود. در اینجا نیز کاهش وزن موقتی و برگشت پذیر است.

تشک و لباس های لاغری

استفاده از تشک و لباس های لاغری مانند دو روش فوق موجب تعریق و از دست رفتن آب می شود و به همین خاطر با مصرف مجدد آب وزن بدن بازگشت می کند. البته در درمان چاقی های موضعی استفاده از این لباس ها سودمند است که در آینده توضیحات لازم درباره آن داده خواهد شد.

بادی رپ

در این روش نوارهایی که حاوی ترکیبات دریایی (به خصوص نوعی جلبک) هستند با آب خیس شده و به دور قسمت های مختلف بدن بسته می شوند. این ترکیبات در تماس با آب ایجاد حرارت کرده و آب بدن را در آن نواحی تبخیر می کنند، از سوی دیگر استفاده از بادی رپ موجب جمع شدن و سفت شدن پوست  می شود. در نتیجه سایز بدن در قسمت های مورد نظر کاهش می یابد. واضح است که در اینجا لاغری اتفاق نمی افتد و حذف بافت چربی وجود ندارد و یا ناچیز است به همین دلیل کاهش سایز و وزن موقت است و پس از مدتی بازگشت می کند.

ماساژ درمانی

روش مناسبی برای ریلاکس و شلی عضلات و بدن است اما برای لاغر شدن موثر نیست زیرا چربی بدن دفع نمی شود. در این روش تنها چربی ها جابه جا شده و سایز بدن کاهش می یابد که متاسفانه این کاهش سایز نیز موقت است و با قطع ماساژ، بدن به حالت اول خود بازگشت می کند. کسانی که مایلند برای درمان چاقی موضعی از ماساژ استفاده کنند باید حتما رژیم غذایی داشته باشند و ترجیحا همراه با آن از محصولات لاغری موضعی استفاده کنند تا پس از خاتمه دوره ماساژ مجددا چاق نشوند.

گوشواره و دستبند مغناطیسی (لاغری)

مشابه طب سوزنی عمل می کنند و در صورت استفاده مداوم ممکن است اشتها را کاهش دهد آنجایی که استفاده از گوشواره و دستبند مغناطیسی سبب بروز سردرد و سرگیجه می شود نمی توان آنها را برای مدت طولانی به کار برد. طبیعی است که با قطع استفاده اشتها بازگشت می کند.

تمرینات بدنسازی و ائروبیکس

اگرچه تمرینات بدنسازی و ائروبیکس مفید هستند و سبب بهبود روحیه، تقویت عضلات بدن، تناسب اندام و کاهش سایز قسمت های خاص بدن می شوند اما من شخصا آنها را برای لاغر شدن و کاهش وزن توصیه نمی کنم زیرا اثر لاغر کننده آنها محدود است و با قطع تمرینات مجددا وزن بدن افزایش یافته و چاقی بازگشت می کند و گاهی حتی بیشتر از قبل.

آب درمانی

با وجودی که در مورد آب درمانی تبلیغات زیادی صورت گرفته و تاثیر مثبت آن در درمان بعضی بیماری ها به اثبات رسیده است اما استفاده از این شیوه برای درمان چاقی توصیه نمی شود. در آب درمانی مواد خوراکی به طور کامل حذف و تنها از آب، دم کرده های گیاهی مانند گل گاو زبان، گل بابونه، نعناع و چای کم رنگ استفاده می شود.  اگرچه پیروی از این روش به خصوص در ابتدای کار وزن را کاهش می دهد اما این کاهش وزن تنها به خاطر حذف بافت چربی نیست بلکه عضلات، استخوان ها و سایر بافت های بدن تحلیل رفته و آب بدن نیز از دست می رود.  بروز سنگ های صفراوی، اختلال کار دستگاه گوارش، بی نظمی ضربان قلب، اختلالات کلیوی، حملات نقرسی، اختلالات عصبی – روانی از عوارض آب درمانی می باشد. حتی مرگ نیز در افراد آسیب پذیر گزارش شده است.

به علاوه در نتیجه عدم دریافت غذا به مدت طولانی، سوخت و ساز بدن کاهش و تمایل به جذب و ذخیره غذا افزایش می یابد. بدین ترتیب با پایان آب درمانی و بازگشت به تغذیه عادی وزن بدن به سرعت زیاد شده و در مدت کوتاهی به وزن اولیه می رسد وحتی ممکن است از ابتدای کار نیز بیشتر شود.

کمربندهای بدنسازی (لاغری)

این کمربندها که در ایران به نام کمربندهای لاغری معروف شده اند  در دو دسته عمده قرار می گیرند:

۱- کمربندهای ماساژور

نظیر ماساژ درمانی بدن را ماساژ داده و موقتا چربی ها را جابجا می کنند و با قطع استفاده بدن به  حالت اول باز می گردد.

۲- کمربندهای فارادیک

ایجاد امواج الکترومغناطیس فارادیک می کنند (مشابه دستگاه های فارادیک) و این  امواج موجب انقباض و انبساط عضلات می شوند. چنانچه این نوع کمربند برای مدت نسبتا طولانی در ناحیه خاصی از بدن به کار رود می تواند سبب تقویت عضلات آن ناحیه شود.  در خارج از ایران این کمربندها برای بدنسازی و تقویت عضلات تولید و استفاده می شوند. در ایران مصرف کنندگان تحت تاثیر تبلیغات موجود برای لاغر شدن از این کمربندها استفاده می کنند (مثلا در ناحیه شکم. گاهی پس از مدتی استفاده مداوم عضلات شکم تقویت شده (مانند آنچه در دراز و نشست روی می دهد) و شکم را به داخل می کشند و سایز شکم کاهش می یابد. در این حالت مصرف کننده تصور می کند لاغر شده است اما با قطع استفاده، پس از مدتی مجددا شکم بیرون افتاده و او متوجه می شود که لاغر نشده و چربی شکم از بین نرفته است بلکه تنها یک کاهش سایز موقت داشته است.  گاهی اوقات فروشندگان این قبیل کمربندها به همراه آنها رژیم غذایی نیز تجویز می کنند تا بدین ترتیب مصرف کننده  تصور کند کاهش وزن او به خاطر استفاده از کمربند بوده است.