مناسب‌ترین محل تزریق بوتاکس

مناسب‌ترین محل تزریق بوتاکس
آفتاب: دکتر علی اصغر شیرازی فوق تخصص جراحی‌های زیبایی صورت درباره نواحی که بوتاکس توصیه می‌شود، اظهار کرد: «مناسب ترن جائی‌ که بوتاکس تزریق می‌شود پیشانی است. با تزریق در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد می‌شود که به آن‌ها خط اخم گفته می‌شود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. برای خطوط ریز کنار چشم هم می‌توان از بوتاکس استفاده کرد.»

وی ادامه داد: «چنانچه تزریق به روش خاصی‌ انجام شود می‌توان به بالا بردن ابرو هم کمک کرد. تزریق را می‌توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه‌های لب نیز استفاده کرد.»

این عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، اروپا و استرالیا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بوتاکس در چه مواردی نباید مصرف شود، خاطرنشان کرد: «به کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند، بیماری‌های عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند، زنان حامله و شیرده و همچنین مبتلا به برخی‌ بیماری‌های عصبی و روانی‌ نباید بوتاکس تزریق کرد.»

وی افزود: «در کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.»

آیا سنّ و جنس تاثیری در اثرگذاری آن دارد؟

دکتر شیرازی عضو هیأت مدیره انجمن راینولوژی ایران با اشاره به اینکه در سنین بالا‌تر از ۲۰ سال (بمنظور زیبایی‌) بوتاکس مجاز است، اذعان کرد: «تاثیر آن نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سنّ و جنس ندارد.»

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در زمینه عوارض بوتاکس گفت: «خوشبختانه عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت می‌کنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف می‌شود. بیشتر عوارض موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده می‌شود که تا یک هفته خود به خود برطرف می‌گردد.»

دکتر شیرازی با بیان اینکه مهم‌ترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، اعلام کرد: «تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت این‌ها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشه دهان و اشکال در غذا خوردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود اشکال در بلع و صدا می‌گردد.»

وی افزود: «گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالا‌تر از طرف مقابل باشد. البته باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از ۲ تا ۳ ماه خوب می‌شود.»

به گزارش فارس به نقل از سینانیوز، این فوق تخصص جراحی‌های زیبایی صورت در پایان درباره نکاتی‌ که باید پس از تزریق توسط بیمار رعایت شود، خاطرنشان کرد: «جهت جذب بهتر بوتاکس توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است به مدت ۴ ساعت دراز نکشید، روی محل تزریق را نباید ماساژ داد و به مدت چند ساعت از کیسه یخ روی محل‌های تزریق استفاده شود.»