هشت تکنيک جوان‌سازي

مي‌خواهيم به اين موضوع بپردازيم که اگر با نشانه‌هاي پيري مواجه شديم و چروک‌هاي ريز اطراف چشم و لب‌ها و لک‌هاي پيري يا افتادگي پوست به سراغمان آمد، چه كنيم. در گذشته تنها راه فرار از پيري، تيغ جراحي بود ولي امروزه اعمال غيرجراحي متعددي براي بهتر به نظر رسيدن پوست وجود دارد. شايع‌ترين آنها هم تزريق بوتاکس و ليزر است اگرچه روش‌هاي غيرجراحي هم ممکن است عوارضي مانند واکنش آلرژيک به بي‌حسي موضعي يا ماده پرکننده تزريقي در پي داشته باشند و اگر پيلينگ و ميکرودرم با احتياط انجام نشوند، باعث تغييرات رنگ و بدتر شدن پوست مي‌شوند، ولي عوارض و ريسک اين اعمال کمتر از روش‌هاي جراحي است.

1.تزريق بوتاکس
براي چروک‌هاي پيشاني که باعث پير شدن صورت يا افتادگي ابروها ميشوند و يا چروک‌هاي اطراف چشم مثل خطوط پنجه کلاغي تزريق بوتاکس گزينه مناسبي است. البته بهبود موقت است. بوتاکس سم خالص باکتري بوتوليسم است و تزريق آن فقط چند دقيقه طول مي‌کشد اما هرچند ماه يک‌بار به تجديد آن نياز است تا اثرش حفظ شود. معمولا 10-7  روز تا رسيدن به حداکثر تاثير بوتاكس زمان لازم است و وقتي ماهيچه‌ها به تدريج توانايي انقباض خود را به دست مي‌آورند، چروک‌ها و خطوط دوباره ظاهر مي‌شوند به همين دليل تزريق هر 6 – 4 ماه يک‌بار آن لازم است.

 1. پيلينگ شيميايي
  پيلينگ شيميايي نوعي محلول اسيدي براي لايه‌برداري لايه‌هاي خارجي پوست است. محلول‌هاي پيلينگ معمولا شامل اسيدهاي متنوع هستند که پزشک آنها را 15 دقيقه روي پوست مي‌گذارد. ممکن است تماس پوست با اين محلول‌هاي اسيدي باعث سوزش و تحريک شود. طي چند روز بعد، لايه‌هاي خارجي پوست برداشته خواهد شد و پوست جديد و نرم‌تري به‌وجود مي‌آيد. با چند جلسه درمان، لک‌هاي پيري، چروک‌هاي ظريف اطراف دهان و چشم، جاي آکنه و چروک‌هاي ناشي از آفتاب يا پيري کاهش پيدا خواهد کرد. پيلينگ‌هاي سطحي اثر خفيف‌تري دارند و پيلينگ‌هاي عمقي‌ باعث تورم و عوارضي مي‌شوند که به مراقبت کافي نياز دارند.
 2. ميکرودرم ابريژن
  ممکن است اسم درم ابريژن را شنيده باشيد، طي اين کار لايه خارجي پوست تراشيده مي‌شود. اين روش در درمان آسيب‌هاي شديد ناشي از نور خورشيد موثر است ولي امروزه به دليل ايجاد خونريزي و زمان زياد براي بهبود از آن استفاده نمي‌شود. به هر حال ميکرودرم ابريژن يک جايگزين غيرجراحي محسوب مي‌شود که با لايه‌برداري پوست با کريستال‌هاي ظريف باعث کاهش چروک‌هاي ظريف، لک‌هاي قهوه‌اي پوست و جوشگاه‌هاي آکنه خفيف مي‌شود. بلافاصله پس از کار ميکرودرم ابريژن پوست جديد صورتي و سفت‌تر به نظر مي‌رسد. اين تغيير رنگ و تحريک، ظرف مدت 24 ساعت برطرف مي‌شود.
 3. راديوفرکوئنسي
  يکي از بهترين راهکارها براي پوست‌هاي افتاده، گرماي حاصل از انرژي راديوفرکوئنسي به پوست است. گرما باعث تحريک توليد کلاژن و سفت‌ترشدن پوست مي‌‌شود. معمولا اين روش دردناک است ولي با نتايج خوبي همراه است.
 4. ليزرهاي غيرلايه‌برداري‌کننده
  اين ليزرهاي غيرتهاجمي، بدون آسيب به لايه خارجي به سطح پوست نفوذ مي‌کند که باعث تحريک کلاژن، کاهش خطوط ظريف و بهبود تون و سفتی پوستي مي‌شود. اين عمل مي‌تواند دردناک باشد ولي با کمک بي‌حسي موضعي درد کمتر خواهد شد به دليل اينکه اين نوع ليزرها به سطح پوست آسيب نمي‌رساند زمان استراحت بسيار کوتاهي دارد. درمان ليزر در بهبود تون، ظاهر و قوام پوست موثر است. هر جلسه با قرمزي مختصري همراه است که به سرعت بهبود پيدا مي‌کند. براي نتيجه بهتر 4 تا 6 جلسه درماني با چند هفته فاصله لازم است.
 5. IPL و Elight
  IPL و Elight مثل ليزرهاي ديگر وارد لايه‌هاي عمقي پوست (درم) مي‌‌شود. پالس‌هاي کوتاه نور با ايجاد گرما و تخريب سلول‌هاي هدف، باعث تحريک جوان‌سازي پوست مي‌شود. اما بر خلاف ليزر، IPL و Elight طيف وسيعي از نور را انتقال مي‌دهد که انواع مختلفي از تغييرهاي پوستي را در يک زمان با احساس درد متوسطي درمان مي‌کند. IPL و Elight مي‌تواند در بهبود قرمزي ايجادشده در بيماري روزاسه يا روشن‌ترکردن تيرگي دور چشم که ناشي از تجمع عروق خوني پوست است، موثر باشد.همچنین مي‌تواند رنگدانه ناخواسته مثل ملاسما و لک‌هاي پيري پوست را با تخريب سلول‌هاي رنگدانه بهبود ببخشد همچنين باعث تحريک کلاژن شود که باعث کاهش خطوط ظريف و چروک‌ها مي‌شود.
 6. تزريق فيلر يا پرکننده‌ها
  مکانيسم آنها پرکردن بافت زيرجلدي است. فيلرها مستقيم به نواحي دچار مشکل تزريق مي‌شود و باعث کاهش چروک و خطوط پوستي مي‌شود. کلاژن يک فيبر طبيعي است كه مسوول سفتي پوست و از قديمي‌ترين و بهترين فيلرهاي شناخته شده است. جايگزين‌هاي جديد آن عبارتند از هيالورونيک‌اسيد، کلسيم هيدروکسي آپاتيت، پلي ال لاکتيک اسيد، پلي متاکريلات يا چربي گرفته شده از خود شخص است. تاثير ناشي از پرکردن چروک‌ها با فيلر معمولا براي 9 ماه يا بيشتر باقي مي‌ماند. اثر تزريق چربي معمولا ماندگاري بيشتري دارد. پرکننده‌ها همچنين مي‌توانند پف و تيرگي زير چشم را بپوشانند زيرا با پرکردن فضاي اطراف چشم، سايه زير چشم را كم و حالت پف و تيرگي را محو مي‌کنند. بسياري از پرکننده‌ها در پرکردن و حجيم به نظر رسيدن لب‌ها به کار مي‌روند.
 1. درماپنDermapen

درماپن دستگاهی جدید و بسیار قوی برای نیدلینگ عمودی پوست است که تاثیری هم مرتبه با درمان با لیزر و قابل مقایسه با پیلینگ شیمیایی دارد. این دستگاه هم به تنهایی هم به عنوان مکملی برای روشهای درمانی دیگر می تواند به کار رود. سر یکبار مصرف این دستگاه شامل 12 میکرو نیدل است که بعد هر درمان باید دور انداخته شود. برای درمان با درماپن می توانید عمق نفوذ سوزن ها را بین 25/. تا 5/2 میلی متر تنظیم کرده و با سرعت 25 ضربه در هر ثانیه تا 90 ضربه در هر ثانیه استفاده کنید، که در نهایت بین  300 تا 1000  سوراخ بسیار ریز در ثانیه در سطح پوست ایجاد می شود. پوست برای بستن این سوراخها بلافاصله پس از اتمام کار شروع به سفت کردن می کند.

درماپن برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود. درمان با این دستگاه همچنین به نفوذ و جذب مواد دارویی و مزوتراپی به پوست، سفت کردن پوست، جوانسازی و رفع چین و چروک، بهبود زخم ها و جای جوش، بهبود Stretch Marks و ظاهر کلی پوست کمک کرده و اندازه منافذ پوست را کوچک می کند. درماپن برای بیماران با هر رنگ پوست می تواند استفاده گردد.

نتایج کار با درماپن:

 • جوانسازی پوست، جمع شدن و افزایش الاستیسیته پوست، تولید کلاژن جدید
 • کاهش چین و چروک های سطحی و عمیق
 • بهبود Stretch Marks
 • بهبود جای جوش و زخم
 • بهبود ضایعات پیگمانته

بهبود نفوذ مواد، کرم ها و ویتامین ها به پوست بعد از درمان با درماپن