هیالورونیک اسید جهت رفع خطوط صورت

هیالورونیک اسید جهت اصلاح چروکهای صورت ، چینها ، اسکارها (مانند اسکار آکنه و اسکار آبله مرغان ) و نیز گونه گذاری و برجسته نمودن لبها بکار می رود.

انواع فیلرها:

سرنگ های از قبل آماده Perlane , Restylane , Teosyal , Perfectha , Revaness , Juvederm حاوی ژلهای استریل ، شفاف ، بی رنگ و شبه الاستیکی هستند که از هیالورونیک اسید تشکیل شده اند .
هیالورونیک اسید بطور طبیعی در بعضی بافتهای بدن انسان مثل پوست ، چشم ، غضروف و … تولید می شود . هیالورونیک اسید از لحاظ فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی در کلیه بافتهای گونه های جانداران مختلف مشابه می باشد . هیالورونیک اسید در تولید کلاژن نقش داشته و باعث استحکام پوست می شود .

کاربرد هیالورونیک اسید :

هیالورونیک اسید جهت رفع چروکها ، چین خنده و غم ، گونه گذاری ، برجسته نمودن لبها و چانه ، رفع گودی پایپن چشم ، رفع شواهد افزایش سن مانند افتادگی پوست و خطوط دور لب ، اسکارهای پوست و … بکار می رود .

روش استفاده :

قبل از تزریق هیالورونیک اسید ، ناحیه تحت درمان ابتدا با کرم های موضعی بی حس کننده و سپس با کمپرس یخ بی حسی می گردد. پس از تزریق پوست به آرامی توسط پزشک ماساژ داده می شود تا محل مورد تزریق و بافتهای اطراف هم سطح گردند . پس از اولین تزریق ، جهت رسیدن به پرشدگی و میزان اصلاح مورد نظر ممکن است به یک یا چند تزریق دیگر حداقل با فواصل یک هفته ای نیاز باشد.
به منظور حفظ حالت ایجاد شده ممکن است به تزریقهای مکرر در طول زمان ( به عنوان مثال بعد از 12-5 ماه ) نیاز باشد .
نیاز به تزریق مجدد ممکن است در محلهای مختلف پوست متفاوت باشد و به فاکتورهایی چون محل آناتومیکی تزریق، چگونگی مراقبت شما و یا علت ایجاد مشکل بستگی دارد .

پوست

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت Radiesse

Radiesse متشکل از میکروسفرهای CaHA ظریف 25-45 میکرومتری شناور در یک ژل آبکی شامل سدیم کربوکسی متیل سلولز، گلیسرین و آب استریل می باشد .چون CaHA مشابه ترکیب مینرال استخوان و دندان انسان وفاقد اثرات آنتی ژنی است دارو جزو ترکیبات سازگار با بدن محسوب می شود .
بعد ازچندین ماه قسمت ژل مانند دارو از بین می رود و CaHA باقیمانده باعث تحریک سلول سازی و ساخت کلاژن جدید در پوست می شود .
این پرکننده در ابتدا در سال 2006 مجوز FDA برای درمان کاهش چربی صورت در مبتلایان به لیپوآتروفی ناشی از HIV را بدست آورد وسپس مجوز FDA برای استفاده در چین های متوسط تاعمیق وگونه گذاری درتمامی افراد را دریافت نمود .

از آنجا که این پرکننده مشابه مواد تشکیل دهنده بدن است منجر به واکنش جسم خارجی در بدن نمی شود ؛ همچنین این ماده از بیش از 20 سال قبل توسط متخصصین گوش،حلق وبینی و اورتوپدی مورداستفاده قرار گرفته و دارای ضریب ایمنی بالائی است .
ماندگاری این پرکننده موقت بین 9 تا بیش از 18 ماه ودر برخی مراجع این مدت 2 تا 5 سال ذکر شده است . این دارو جهت گونه گذاری ، حجیم نمودن صورت ، کاهش عمق چین های خنده و غم استفاده می شود ؛ از این دارو جهت حجم دهی به لب نباید استفاده نمود .
از دیگر مزایای این پرکننده امکان استفاده از آن در کنار پرکننده های هیالورونیک اسید است .
طرفداران Radiesse حجم دهندگی بالا و ماندگاری طولانی را دلایل اصلی انتخاب خود ذکر می کنند .

نکات قابل توجه قبل از تزریق فیلر

موارد منع مصرف :

  • بیمارانیکه مستعد ایجاد اسکار هیپر تروفیک یا کلوئیدساز هستند ؛
  • بیمارانیکه حساسیت زیادی نسبت به هیالورونیک اسید دارند؛
  • زنان بار دار؛
  • کودکان

موارد احتیاط :

پوست

مانند همه اعمال پوستی ، عدم رعایت استانداردهای لازم ، تزریق هیالورنیک اسید را با احتمال عفونت همراه می سازد، بنابراین هیالورونیک اسید نباید در مناطقی از پوست که دارای التهاب یا عفونت می باشند مثل آکنه فعال یا اگزما تزریق گردد .
گرچه شواهد بالینی در مورد نتیجه تزریق هیالورونیک اسید در افراد مبتلا یا دارای سابقه بیماری خود ایمنی موجود نمی باشد بهتر است افراد مبتلا به بیماریهای خود ایمنی از مصرف این داروها اجتناب کنند .
همچنین بیماران مبتلا به گلودرد چرکی(استرپتوکوکی) حاد یا مبتلایان به تب روماتیسمی حاد بهتر است از تزریق داروی مورد بحث خودداری کنند .
همچنین افراد با سابقه تزریق فیلرهای مادام العمر مانند ژل پاژ ، سیلیکون و غیره باید پزشک خود را مطلع نمایند.

مشکلات استفاده از هیالورونیک اسید :

دربعضی افراد در محل تزریق ممکن است خونمردگی یا درد موقت دیده شود . در حین تزریق در محلهای تزریق خونریزیهای نقطه ای دیده می شود که معمولا بلافاصله پس از تزریق متوقف می گردند .بیمارانیکه سابقه خونریزی یا مشکلات انعقادی دارند و تحت درمانهای ضد انعقادی هستند و نیز افرادیکه داروهای ضد التهاب مصرف می کنند جز افراد پرخطر جهت ایجاد عوارض فوق الذکر هستند .
داروهای ضدالتهاب ممکن است خون شما را رقیق کرده و احتمال خونریزی وخونمردگی را افزایش دهند ؛ این داروها باید از 4 روز قبل از تزریق تا 4 روز پس از تزریق قطع گردند . ممکن است در محل تزریق قرمزی ، تورم یا خارش ایجاد شود. در گروه کمی از بیماران ممکن است ضایعات آکنه مانندی در محل تزریق دیده شود ؛ در برخی بیماران واکنشهای آلرژیک قرمز رنگ یا بی رنگ ممکن است دیده شود .
طول اثر هیالورونیک اسید بین سه ماه تا بیش از یکسال بوده که بستگی به محل تزریق دارد . نمی توان بطور دقیق پیش بینی کرد که چه تعداد سرنگ هیالورونیک اسید برای رسیدن به بهبودی مورد نظر بیمار لازم است . تعداد سرنگ مورد نیاز بصورت احتمالی پیشگویی می شود . بعضی بیماران ممکن است تمایل به تزریقهای مجدد پس از تزریق اولیه داشته باشند و برای هر سرنگ اضافی هزینه جداگانه ای را باید پرداخت نمایند .

پوست