پف و کیسه های زیر چشم

پف زیر چشم یکی از معضلاتی است که به درمانهای دارویی و کرمها به خوبی جواب نمی دهد. زیرا علت این پف در واقع یکی مسائل ژنتيك، آناتومي و ساختاري است و دیگری عوامل هورمونی و تغذیه ای . ، شيوه زندگي افراد هم در اين مورد موثر است. مثلا خوردن غذاهاي شور كه باعث احتباس آب در بدن مي‌شود، كم‌خوابي و ورزش نكردن هم مي‌تواند، كيسه‌هاي زيرچشم را زودتر ايجاد كند. گاهي سينوزيت مزمن يا آلرژي بيني باعث پف كردن چشم مي‌شود. اگر تورم و بعد خوابيدن اين ورم زيرچشم، به‌طور متناوب صورت گيرد به‌تدريج پوست شل مي‌شود و درنتيجه اين كيسه‌ها پديد مي‌آيند.

در واقع کیسه چربی که در زیر چشم همه افراد وجود دارد تا از چشم حفاظت کند می تواند سایز کوچک و بزرگی داشته باشد. به مرور زمان و تحلیل رفتن پوست و بافتهای همبند این کیسه ها بیشتر به چشم می آیند. در قسمت زيرچشم، به‌طور طبيعي مقداري چربي وجود دارد كه توسط رباط‌ها در جاي خود نگه داشته مي‌شوند. با افزايش سن، اين رباط‌ها ضعيف‌تر شده و توانايي نگه داشتن اين چربي‌ها را ندارند، بنابراين چربي‌ها به سمت پایین و بيرون مي‌آيند. به اين ترتيب كيسه‌هاي پف زيرچشم تشكيل مي‌شوند. به مرور زمان و با بالارفتن سن، اين پف‌ها بزرگ‌تر مي‌شوند و چون خاصيت ارتجاعي پوست هم كم مي‌شود، پوست شل شده و برجستگي‌هايي به وجود مي‌آيد كه به آن کیسه زیر چشم مي‌گوييم. اندازه و زمان شروع آن به ژنتیک فرد و تا حدود کمتری نوع تغذیه و سلامت او بستگی دارد.

یکی از راههای درمان آن انجام مزوتراپی لیپولیز است که مواد چربی سوز را که خاصیت خرد کردن چربی را دارد توسط تزریق های مکرر به داخل کیسه تزریق کرد. این مواد به این علت که در اثر عدم داشتن مهارت و علم کافی می توانند به پوست اطراف صدمه بزنند باید توسط پزشک تزریق شوند تا به مرور چربی ها را خرد کنند. مزوتراپی روشی برای رفع سلولیت و لیپولیز است که در دهه 1950 در فرانسه به وجود آمد و اکنون در سراسر جهان به کار میرود. این روش توسط دکتر میشل پیستور در سال 1952، و برای درمان تعدادی از بیماریها ابداع شد.

به تدریج پزشکان متوجه تاثیرات و  ویژگیهای منحصر به فرد مزوتراپی و تاثیر فوق العاده آن در رفع مشکلات زیبایی شدند. اکنون 15 هزار پزشک در فرانسه به این شیوه درمان مشغولند. مزوتراپی روشی است که در طی آن مقادیر اندکی از دارو، انواع ویتامین، مواد معدنی و آمینو اسیدها به صورت میکرو اینجکشن (تزریق متعدد با سوزنهای بسیار ظریف و کوتاه) در زیر پوست تزریق میشود تا مواد بهبود دهنده آن، منطقه تحت عمل را درمان کند.  مزوتراپی در زمینه تناسب اندام به عنوان جایگزین مناسبی برای لایپوساکشن به کار میرود. با مزوتراپی میتوان چربی شکم، چربیهای موضعی در ناحیه پشت، کنار ران و پهلو را آب کرده و غبغب و پف زیر چشم را از بین برد. از روشهای دیگر استفاده از امواج رادیویی یا RF  است که تاثیر آن در لیپولیز چربی و سفت کرئن پوست اطراف چشم به تایید FDA یا سازمان غذا و داروی امریکا رسیده است.

براي دستيابي به يك نتيجه دائمي مخصوصا در موارد شدید که به سایر درمانها جواب نمی دهد هيچ‌چيز بهتر از جراحي و یا لیزر لیپولیز نيست. در اين نوع جراحي پروب‌هاي بسيار ظريف را مستقيما وارد پف زيرچشم مي‌كنند تا چربي‌ها را آب كند. در افراد جوان‌تر،‌ فقط كافي است اين چربي‌ها آب شوند و از بين بروند. اما در كساني كه مسن‌تر هستند و پوست صورت‌شان خاصيت ارتجاعي خوبي ندارد، مجبوريم اندكي پوست‌ داخل يا پايين خط مژه را بكشيم و پوست اضافه را برداريم. نتيجه نهايي اين كار، چشماني جوان با پوستي صاف و كشيده خواهد بود. كشيدن پوست چشم، تقريبا يك عمل جراحي سرپايي محسوب مي‌‌شود كه حدود يك ساعت طول مي‌كشد.

اين عمل با بی حسی موضعی و مصرف مسكن‌هاي معمولي لازم است و ترمیم آن تقريبا 2 هفته طول مي‌كشد. البته مي‌توان بعد ازیک هفته از كمي لوازم آرايش نیز برای پوشاندن اثار عمل استفاده کرد. با اين‌كه هزينه اين عمل جراحي بسيار زياد است اما نتيجه آن ماندگار است.

روشهای دیگری هم وجود دارد که تاثیر نسبی دارد. از درمانهای خانگی گرفته تا محصولات و کرمهای آماده. يكي از معروفترين آن‌ها، قرار دادن حلقه‌هاي خيار ، چاي كيسه‌اي منجمد، يا  قاشق فلزی بسيار سرد روي اين پف‌هاست كه البته مي‌تواند تاثير موقتي داشته باشد. در اين موارد گرما و سرما باعث مي‌شود تورم به‌طور موقتی برطرف شود. چاي سبز كيسه‌اي مي‌تواند موثرتر باشد، زيرا چاي سبز، حاوي ماده طبيعي ضدالتهابي است كه مانع تجمع مايعاتي مي‌شود كه در ايجاد پف و تورم دخيل هستند.
اگر به دنبال راه حل طولانی اثر تری هستيد ، مي‌توانيد از تزریق چربی، داروهاي تزريقي پركننده و از بين برنده چين‌و‌چروك استفاده كنيد تا با پر کردن اطراف پف ظاهر صاف تر و یکدست تری ایجاد کرده و پف را بپوشاند. این مواد پركننده، درست زير ناحيه پف كرده تزريق مي‌‌شود تا آن قسمت كمي برآمده شده و به اين ترتيب پف زيرچشم كمتر مشخص شود. معمولا بعد از اين كار، با تزريق بوتاكس مي‌توان خطوط پوست را برطرف كرد كه نتيجه نهايي آن داشتن چشماني جوان‌تر است.
افراد زيادي هستند كه از تيرگي دور چشمان‌شان ناراحتند. ممكن است اين تيرگي همراه پف يا كيسه‌هاي زيرچشم هم باشد. تيرگي پلك زيرين چشم درجه‌هاي مختلفي دارد و باعث مي‌شود حتي افراد جوان و شاداب خسته‌تر و مسن‌تر از آنچه واقعا هستند به نظر برسند. تشخيص علت اين تيرگي دشوار است و اين، يكي از دلايلي است كه درمان آن را مشكل مي‌كند.
ماهيچه‌ها و رباط‌هاي نزديك چشم در 2 طرف بيني- يعني همان قسمتي كه به آن مجراي اشك مي‌گويیم- به مرور زمان ضعيف مي‌شوند. با ضعيف شدن اين ماهيچه‌ها كه نقش نگهدارنده دارند، پوست به‌تدريج دچار افتادگي شده و در آن ناحيه نوعي ناهمواري و گودي ايجاد مي‌شود. وقتي نواحي مجاور اين قسمت پف مي‌كند، روي پوست زيرچشم سايه انداخته و باعث مي‌شود اين قسمت مثل يك دايره تيره رنگ به‌نظر برسد.

اين آزمايش را انجام دهيد. اگر پوست پلك پايين چشم‌تان را كشيديد و اين تيرگي از بين رفت، بدانيد كه اين حلقه تيره نيست بلكه فقط تيره به نظر مي‌رسد. در اين صورت، درمان پف زيرچشم به‌خصوص با تزريق ماده پركننده یا فیلر، موجب از بين رفتن اين سايه‌ها مي‌شود. اما اگر با كشيدن پوست زيرچشم، همچنان اين تيرگي وجود داشت، واقعا دور چشمان‌تان حلقه تيره داريد.

اغلب، دليل ايجاد اين حلقه‌ها، نازك شدن پوست است كه به‌طور طبيعي با افزايش سن اتفاق مي‌افتد. در اين حالت شبكه رگ‌هاي خوني آبي و قرمز زير پوست چشم آشكار مي‌شود كه به صورت حلقه‌‌اي تيره رنگ ديده مي‌شوند. متداول‌ترين راه حل، درمان با استفاده از انواع خاصي از ليزر يا IPL- پالس قوي نور- است. در اين نوع درمان از گرما براي از بين بردن رگ‌هاي اضافي استفاده مي‌شود كه به اين ترتيب رنگ تيره زيرپوست كمتر به چشم مي‌خورد. از طرف ديگر، چنانچه تيرگي زيرچشم‌تان ناشي از مشكلات رنگدانه‌اي یا لک باشد- كه در سياه پوستان و آسيايي‌ها بسيار شايع است- درمان‌هاي مورداستفاده براي روشن‌سازي پوست، موثر خواهد بود. درمان‌ با داروهاي حاوي «هيدروكينون» يا «كوجيك اسيد» ، ویتامینهای A, C, E , K و رتینول به يك دست كردن رنگ پوست كمك مي‌كند و به اين ترتيب قسمت‌هاي تيره رنگ كمتر ديده مي‌شوند.

از مزوتراپی روشن کننده پوست زیر چشم و PRP  و تزریق چربی و فیلر نیز می توان برای رفع این تیرگی ها استفاده کرد. میزان جوابدهی و انتخاب روش را پزشک در مشاوره تشخیص می دهد.