چرا پوستم اینقدر چربه!

پوست چرب براق است، احتمال باز بودن منافذ در آن بیشتر است، گاهی ظاهر ناهموار یا ناهمگون دارد، جوش و جای جوش روی این پوست دیده می شود و برعکس پوست خشک آثار پیری یعنی چین و چروک، دیرتر بروز می کند. چنین پوستی گرد و غبار را جذب می کند و کدر و کثیف می شود. دست به راحتی روی پوست چرب حرکت می کند یعنی حالت  لغزنده دارد. منافذ باز و تجمع چربی بخصوص در ناحیه T شکل وسط صورت و همینطور انواع جوشهای التهابی و زیر پوستی ( کومدون) بیشتر دیده می شود. شکایت های فردی با پوست چرب شامل موارد زیر است:

 1. براق بودن پوست
 2. داشتن آکنه یا جوش
 3. باز بودن منافذ
 4. ناهمواری پوست

در پوست چرب لایه شاخی و کراتینه ضخامت بیشتری دارد و به همین دلیل مقاومت آن از پوست خشک بالاتر است. در مراقبت های پوست تلاش می کنیم تا حدودی این شکایت ها را رفع کنیم.

علل ایجاد پوست چرب:

 1. ترشح زیاد سبوم یا چربی که می تواند بدنبال مسایل ارثی یا ژنتیک بروز کند. از طرفی هورمون ها به ویژه آندورژن یا هورمونهای مردانه هم همین اثر را دارند. به همین دلیل مشکلات مربوط به چربی پوست بعد از بلوغ خود را نشان می دهند. یعنی زمانی که ترشح آندروژن ها بیشتر شده است. و باز به همین دلیل هر نوع اختلالی که سبب افزایش آندروژن ها در خانم ها بشود، چرب شدن پوست را بدنبال دارد. (مثل تخمدان پلی کیستیک).
 2. از دیگر عوامل چرب کننده پوست، پاک کردن نامناسب آن است. پوست های چرب زود کثیف می شوند، گاهی فردی با پوست چرب در شست و شوی پوست خود افراط می کند. در نتیجه یک واکنش دفاعی ایجاد شده و ترشح چربی افزایش می یابد و به این ترتیب پوست چرب تر می شود. در نتیجه برای پرهیز از چرب تر شدن 2 تا 3 بار تمیز کردن آن در روز کافی است.
 3. استفاده از لوازم آرایشی نامناسب هم می تواند به چرب تر شدن پوست کمک کند. کسی که پوست چرب دارد باید از لوازم آرایشی Oil-free (فاقد چربی) استفاده کند.

اقدامات لازم برای پوست چرب:

یکی از روش های مناسب در برخورد با پوست چرب، پاکسازی است. فواصل پاکسازی در پوست چرب به هم نزدیک است. شاید حتی هفته ای یک بار ضروری باشد. پاکسازی برای پوست چرب بسیار مناسب است.

برای پاکسازی باید از شیر پاک کن های مخصوص پوست چرب که Oil-free یا ژلی هستند، استفاده کرد. بعد از آن لوسیونی که بکار می رود باید حاوی الکل و مواد قابض یا تنگ کننده باشد. تونیک ها برای جمع کردن منافذ باز بسیار مناسب هستند. معمولاً تونیک پوست چرب حاوی موادی است مثل:

 1. Hamamelis یا نارون کوهی
 2. Witch Hazel فندق جادویی
 3. Lemon لیمو
 4. Cucumber خیار
 5. Camphor کافور – ضدچربی، ضدچروک و ضدکومدون سرسیاه
 6. Allantoin آلانتوئین
 7. Azulene آزولن – کراتولیتیک و ضدالتهاب
 8. Sage مریم گلی

مواد فوق همه دارای خاصیت قابض هستند. البته گاهی به لوسیون پوست چرب عصاره گیاهان یا میوه های مخصوص که ضدجوش هستند نیز اضافه می شود مثل به، پرتقال، تمشک، چای، نعناع، اشقه و شقایق. یک سری گیاهان خاصیت ضدعفونی کننده دارند مثل آویشن که حتی برای بعد از اپیلاسیون هم مناسب است. به لوسیون های پوست چرب لایه بردار هم اضافه می شود.

یکی از مشکلات پوست چرب، براق بودن آن است. این مشکل با افزودن ترکیبات Anti shining یا ضد براقی به تونیک پوست چرب رفع می شود.. از دیگر اقدامات ضروری در پاکسازی  استفاده از اسکراب Scrub است.که کرمی حاوی مواد ریز ساینده است و در اثر سایش مکانیکی توسط دست لایه مرده نازکی از سطح پوست را بر میدارد. برای پوست های چرب می توان از اسکراب های دانه درشت با مدت زمان بیشتر و فواصل کمتر استفاده کرد. البته در صورت وجود جوشهای التهابی، این کار ممنوع است. اما ماساژ برای پوست چرب نباید طولانی و با شدت باشد چون ترشح چربی را تحریک می کند اما مدت بخور طولانی تر است.

پس از پاکسازی باید از ماسک مناسب پوست چرب یعنی ماسک های پاک کننده یا جاذب چربی استفاده کنیم. چنین ماسک هایی، ماسک خاک رسی هستند.

پوست چرب به مرطوب کننده هم نیاز دارد که کرم های مرطوب کننده پوست چرب باید جاذب رطوبت و فاقد چابی باشند تا پوست را تحریک نکنند. از سیستم های مرطوب کننده دیگر ماسک ها هستند، مثلاً ماسک مومی برای پوست چرب در زمستان و ماسک های مرطوب کننده در تابستان بکار می روند.

توصیه های لازم برای پوست چرب:

 1. از آنجا که پوست چرب، ترشحات عرق بیشتری هم دارد بنابراین استفاده از دئودورانت ها لازم است.
 2. لوازم آرایشی باید Oil-free (فاقد چربی) باشد.
 3. کرم پودرآن ها فاقد چربی و بصورت پودرهای فشرده و حاوی مواد جاذب چربی باشد.
 4. ضدآفتاب: آن ها باید بدون چربی و ضد آب باشد و SPF مناسب داشته باشد.
 5. مرطوب کننده های پوست چرب در زمستان بیشتر از نوع پوشاننده و در تابستان بیشتر از نوع جاذب رطوبت باشند.
 6. از نظر صابون  برای پوست چرب می توان از صابون های معمولی استفاده کرد. اگر پوست چرب جوش داشته باشد و تحت درمان نباشد می توان از صابون های آنتی باکتریال تحت نظر پزشک استفاده کرد و اگر تحت درمان باشد باید از صابون اسیدی چرب استفاده کند چون درمان، پوست را خشک می کند.
 7. پاکسازی مرتب حداقل ماهی یکبار.
 8. یکی از اقدامات بسیار مناسب برای پوست چرب Peeling یا لایه برداری است، چون هم از  بروز جوش جلوگیری می کند و هم ضخامت پوست را تعدیل می کند.

تاثیراتی که  Peeling دارد عبارتند از:

 1. جمع کردن منافذ گشاد شده
 2. به تعادل رساندن سطح چربی
 3. کمک به ترمیم و درمان آثار جوش و ناهمواریهای سطح پوست

لایه بردارها انواع خانگی و مطبی دارند و برای این پوست ها بسیار مناسب هستند. دفعات Peeling بستگی به تشخیص پزشک دارد و می تواند هفته به هفته یا ماه به ماه انجام شود. ضمناً  یادآوری این نکته ضروری است که برای مراقبت از این نوع پوست، رعایت رژیم غذایی درست هم لازم است. پرهیز از شیرینی جات، غذاهای چرب و سرخ شده و مصرف انواع میوه ها و سبزیجات تازه توصیه می شود.

در پایان لازم به یادآوری است هرگاه مراقبت از پوست چرب را شروع می کنید به نمای زیر توجه داشته باشید و آن را به ذهن بسپارید:

 برای متعادل کردن پوست چرب باید اقدامات زیر را انجام داد:

 1. کنترل میزان چربی پوست
 2. تخمین میزان رطوبت پوست و کنترل آن
 3. جلوگیری از اثرات التهابی آفتاب با ضدآفتاب ها
 4. پیشگیری از آکنه یا جوش
 5. استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی مناسب
 6. مواد شوینده مناسب مانند صابون ها
 7. مواد مرطوب کننده مناسب
 8. کنترل سبوره یا شوره با شوینده هایی که پایه گوگردی یا سولفور دارند مثل صابون گوگردی و آنتی دندروف ها.