چگونه از کرم های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنیم

چین وچروک ، ظاهر خشن پوست ، لکه های قهوه ای ناشی از افزایش سن ، آفتاب و بارداری ( ملاسما ) و… عمدتاٌ ناشی از تماس طولانی با آفتاب و اشعه ماورای بنفش می باشند . متاسفانه پوست شما دارای حافظه فوق العاده ای می باشد و عوارض ناشی از آسیب به خود را حتی بعد از 30 تا 40 سال نشان خواهد داد . به یاد داشته باشید که حمام آفتاب و برنزه کردن با دستگاه سولاریوم در جوانی سالها بعد عوارض خود را نشان خواهد داد . خوشبختانه جهت کاهش عوارض ایجاد شده راهکارهای متعددی وجود دارد . یکی از روش های رایج تجویز کرم های متنوع مانند : ترتینوئین (ویتامین آ ) ، اسید گلیکولیک ، روشن کننده ها و… توسط متخصصین پوست می باشد . چگونگی مصرف صحیح این داروها از سوالات رایج در مراجعه کنندگان به متخصصین پوست است .

ترتینوئین ( کترل ، رتین آ ، لوکاسید ، رتینوئید و...)

عملکرد این دارو چگونه است ؟

ترتینوئین یک نوع ویتامین آ می باشد که تاثیر آن در درمان آکنه و برخی از انواع افزایش پیگمان سالهاست که ثابت شده است ؛ اخیراٌ تاثیر این دارو در زدودن تاثیرات منفی آفتاب بر پوست به اثبات رسیده است . این دارو سرعت تکثیر سلول های لایه های سطحی پوست را افزایش داده ودر نتیجه منجر به بهبودی قوام و رنگ پوست شده و باعث می شود شما جوان تر به نظر برسید . همچنین این دارو ساخت کلاژن های جدید در لایه های عمقی پوست ( درم ) را تحریک می نماید که می تواند عامل رفع چروک های ظریف پوست باشد . تاثیرات دارو زودتر از 3 ماه از شروع مصرف آن قابل مشاهده نیست .

چگونه از دارو استفاده شود ؟

همانند کلیه داروهای موضعی ابتدا دارو را برای دو شب پی در پی به میزان اندک روی نرمه گوش خود تست نمائید ؛ سپس میزان اندکی از دارو ( هم اندازه یک نخود کوچک ) را از تیوب خارج کرده ، در دارو را به دقت ببندید واین میزان اندک را به تساوی در چهار نقطه از صورت خود تقسیم نموده وآنگاه با ضربات ظریف آن را منتشر نمائید . دارو را در آخرین دقایق بیداری خود درشب مصرف نمائید تا زمان تماس آن با نور به حداقل برسد . از تماس دارو با اطراف چشم ، نزدیکی لب ها و گوشه های بینی خودداری نمائید . در صورت ورود دارو به چشم آن را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید .

چه مشکلاتی در حین مصرف این دارو ممکن است رخ دهد ؟

خارش و پوسته ریزی : در صورت ایجاد این مشکلات مصرف دارو را برای 2 تا 3 شب متوقف کنید و سپس دارو را به صورت یک یا دو شب درمیان مصرف نمائید . در صورت ادامه مشکل استفاده از یک مرطوب کننده ملایم به صورت روزانه یا یک روز در میان توصیه می شود . استفاده از یک ضد آفتاب در طی روز یا در حین استفاده از کامپیوتر در کلیه افراد توصیه می شود . مصرف دارو را تنها تا زمانی که پزشک معالج شما توصیه نموده ادامه دهید .

کرم های اسید گلیکولیک ( .A.H.A )

عملکرد این کرم ها چگونه است ؟

بسیاری از این کرم ها حاوی اسید گلیکولیک است که از نیشکر بدست می آید ؛ انواعی که برای پوست های حساس فرموله شده حاوی گلوکونولاکتون که یک AHA ملایم است می باشند ، که یک عامل آنتی اکسیدان با خاصیت پیشگیری و حتی بازگرداندن عوارض پیرکننده ناشی از اکسیدان ها می باشد . اثرات اسید گلیکولیک عمدتاٌ با افزایش ریزش پوست ( پوسته ریزی ) نمایان می شود که منجر به پوستی نرم تر و شفاف تر می شود ودر نهایت با تحریک کلاژن جهت حمایت بیشتر از پوست ظاهر آنرا شاداب و جوان تر می نماید .

چگونه از دارو استفاده شود ؟

همانند کلیه داروهای موضعی ابتدا دارو را برای دو شب پی در پی به میزان اندک روی نرمه گوش خود تست نمائید ؛ سپس میزان اندکی از دارو ( هم اندازه یک نخود ) را از تیوب خارج کرده ، در دارو را به دقت ببندید واین میزان اندک را به تساوی در چهار نقطه از صورت خود تقسیم نموده وآنگاه با ضربات ظریف آن را منتشر نمائید ؛ از ماساژ دادن شدید کرم روی پوست خودداری کنید . دارو را در شب مصرف نمائید . از تماس دارو با اطراف چشم ها خودداری نمائید . در صورت ورود دارو به چشم آن را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید .

چه مشکلاتی در حین مصرف این دارو ممکن است رخ دهد ؟

گاهی در هنگام استفاده از دارو احساس سوزن سوزن شدن می نمائید . ندرتاٌ خارش ، پوسته ریزی و خشکی پوست ایجاد می شود که باید 2 تا 3 روز مصرف دارو متوقف شود وبعد از رفع این حالات کرم با مقادیر کمتر و به صورت یک یا دو شب درمیان مصرف شود . در پوست های حساس تر مصرف یک مرطوب کننده توصیه می شود . بعداز مدتی پوست شما به دارو عادت کرده و به تدریج می توانید تعداد شب های استفاده از دارو را افزایش دهید . استفاده از یک ضد آفتاب استاندارد در طی روز ضروری است . مصرف کرم را تنها تا زمانی که توسط پزشک به شما توصیه شده ادامه دهید .

کرم های روشن کننده پوست ( هیدروکینون و سایر لک بر ها)

عملکرد این کرم ها جگونه است ؟

اغلب این دسته کرم ها با کاهش میزان پیگمان پوست ( ملانین ) منجر به کاهش یا رفع معضل لکه های پوست ، ملاسما و … می شوند . ماده فعال در اکثر این کرم ها هیدروکینون ، اسید کوجیک ، آربوتین و … می باشد . اگربرای درمان مشکل لکه های صورت خود به پزشک متخصص مراجعه نموده اید صبوری عامل مهمی در موفقیت پروسه درمانی شماست چرا که برای مشاهده اثرات این کرم ها حداقل به 3 تا 6 ماه زمان نیاز است . از دیگر نکات مهم عدم تکرار سرخود کرم ها می باشد ، چرا که برخی از ترکیبات در مصرف طولانی و سرخود منجر به لکه های پوستی می شوند ؛ رعایت فواصل ویزیت توصیه شده توسط متخصص روند بهبودی شما را تسریع خواهد نمود . استفاده مکرر از ضدآفتاب های استاندارد علاوه بر تسریع اثر داروی لک بر ، مانع از بازگشت لکه های درمان شده می شود .

چگونه از دارو استفاده شود ؟

همانند کلیه داروهای موضعی ابتدا دارو را برای دو شب پی در پی به میزان اندک روی نرمه گوش خود تست نمائید ؛ در صورت ایجاد سوزش یا خارش شدید با پزشک خود تماس بگیرید . در صورت عدم ایجاد حساسیت بعد از تمیز کردن پوست با یک پاک کننده ملایم ، میزان اندکی از دارو ( هم اندازه یک نخود کوچک ) را از تیوب خارج کرده ، در دارو را به دقت ببندید واین میزان اندک را به تساوی در روی نقاط تیره صورت خود تقسیم نموده وآنگاه با ضربات ظریف آن را منتشر نمائید ( از ماساژ شدید دارو پرهیز کنید ) . دارو را در آخرین دقایق بیداری خود درشب مصرف نمائید تا زمان تماس آن با نور به حداقل برسد . از تماس دارو با اطراف چشم خودداری نمائید . در صورت ورود دارو به چشم آن را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید .

چه مشکلاتی در حین مصرف این دارو ممکن است رخ دهد ؟

در صورت عدم مصرف روزانه ضد آفتاب حتی اگر تماس شما با نور محدود به آفتاب پشت شیشه یا نور مانیتور باشد پوست به تدریج تیره می شود . در برخی از مصرف کنندگان قرمزی ، خارش ، پوسته ریزی و خشکی پوست ایجاد می شود : برای 2 تا 3 روز مصرف دارو را قطع نمائید ، درپوست های خشک از مرطوب کننده استفاده نمائید و در موارد شدیدتر با پزشک خود تماس بگیرید . با رفع این مشکلات مصرف دارو را به صورت یک یا دو شب درمیان و با مقادیر کمتری از دارو از سر بگیرید . از شستشوی زیاد صورت خود به خصوص با صابون خودداری کنید و از لیف یا کیسه در ناحیه صورت استفاده ننمائید . در صورت پوسته ریزی از کندن پوسته ها خودداری کنید . به یاد داشته باشید که یک ضدآفتاب خوب علاوه بر تسریع بهبودی لکه های شما از بازگشت آنها نیز جلوگیری می کند . مصرف کرم را تنها تا زمانی که توسط پزشک به شما توصیه شده ادامه دهید