عمل زیبایی پلک

About Project:

بلفاروپلاستی یا عمل زیبایی پلک

در ارزیابی زیبائی صورت به سه بخش فوقانی ، میانی و تحتانی تقسیم می گردد . ثلث فوقانی صورت متشکل از پیشانی ، ابروها و چشمان بیشترین توجه را به خود جلب می کند چرا که چشم اولین بخش از صورت است که دیده می شود و همچنین چشم دریچه ای برای روح انسان است
نشانه های افزایش سن در ثلث فوقانی صورت شامل 1 . افتادگی ابروها 2. ایجاد خطوط پیشانی و دور چشم 3. شل شدگی و افتادگی پلک ها می باشد . رفع هر یک از این معضلات با روش های مختلفی میسر می گردد ولی درمان هر سه تنها با یک روش میسر نیست . روش استاندارد درمان شل شدگی و افتادگی متوسط و شدید پلک ها جراحی پلک ها ( بلفاروپلاستی ) می باشد . اولین علائم افزایش سن در چشمان هویدا می شود . شکایت اکثر بیماران دچار شل شدگی و افتادگی پلک ها ایجاد ظاهری خسته ، خواب آلوده یا غیرهشیار است . بسیاری از بانوان مبتلا از نبود فضای کافی برای آرایش پشت چشم شکایت دارند و در موارد شدید تر میدان دید فرد کاهش می یابد . شل شدگی و افتادگی پلک فوقانی می تواند به علت استعداد ژنتیکی_وراثتی و یا سیر طبیعی افزایش سن ایجاد شود . بسیاری از جراحان معتقدند بلفاروپلاستی بیش از سایر اعمال جراحی زیبائی ظاهر شخص را بهبود میدهد چراکه چشمان مرکز توجه مردم به شخص می باشند . بلفاروپلاستی منجر به بازگشت جوانی ، طراوت وحالت هوشیاری به چشمان شما می گردد.
مهمترین نکته در موفقیت بلفاروپلاستی درک بیمار از این جراحی و نتیجه حاصل از آن است ؛ مثلاٌ انتظار بیمار برای کاهش چروک های کنار چشم یا بالا رفتن ابرو حتی در بهترین جراحی منجر به نارضایتی خواهد شد چرا که از ابتدا مشخص است که هدف ازاین جراحی کسب چنین نتایجی نبوده است . گرچه هدف از این جراحی ایجاد ظاهری جوان تر در بیمار است اما انتظار تبدیل چشمان به وضعیت دوره جوانی شخص ، انجام جراحی برای خشنودی شخص ثالث ، ایجاد تغییرات فاحش در زندگی شخص و مقایسه نتیجه با جراحی قبلی و … از جمله انتظارات غیر منطقی می باشد .

هدف اصلی از بلفاروپلاستی پلک فوقانی حذف پوست و چربی اضافه از پلک بیمار تا جائی که در حالت استراحت فضای آزاد کافی در پشت پلک ایجاد شود می باشد . در افرادی که شدت افتادگی به قدری است که میدان دید را کاهش داده است بعد از بلفاروپلاستی این معضل رفع خواهد شد .
گاهی با بیمارانی مواجه می شویم که دچار ادم ( تورم ) پلک ها هستند . ادم پلک در مبتلایان به آلرژی ، افزایش فشار خون ، بیماری تیروئید ، بیماری های کلیوی ، کم خونی ، عفونت ها ، آنژیوادم و درماتومیوزیت دیده می شود و علت آن تجمع مایعات در زیر پوست نازک پلک است . در این گروه از بیماران درمان علت تجمع مایعات ضروری است و باید از جراحی پلک اجتناب شود .
بلفاروپلاستی در مبتلایان به برخی بیماری ها ممنوعیت نسبی یا مطلق دارد . برخی از این ممنوعیت ها با درمان قبل از جراحی رفع می شود . در صورتی که مبتلا به بیماری های گریوز ، نارسائی مزمن قلب ، آلرژی های مزمن ، آلرژی تماسی ، میگزدم ، سارکوئیدوز ، بلفاریت ناشی از روزاسه و … هستید پزشک را مطلع نمائید . برخی از بیماری های اوتوایمیون منجر به سندرم شوگرن و خشکی چشم خواهند شد و باعث افزایش ریسک ناشی از خشکی چشم و عوارض بعدی می شود . گرچه انجام بلفاروپلاستی در مبتلایان به دیابت کنترل شده میسر است اما این افراد مستعد عفونت های موضعی هستند و بهبودی محل جراحی آهسته تر صورت خواهد گرفت . تشخیص میاستنی گراویس در کلیه مبتلایان به افتادگی پلک همزمان با مشکلات سایرعضلات بدن باید در نظر گرفته شود . برخی داروها نظیر آنتی هیستامین ها ، آنتی کلینرژیک ها و رتینوئیدهای خوراکی باعث کاهش تولید اشک می شوند و بهتر است از 2 هفته قبل از بلفاروپلاستی مصرفشان متوقف گردد .
سندرم چشم خشک Dry Eye Syndrome از عوارض برخی از بیماری ها می باشد اما گاهی در افراد سالم نیز دیده می شود ؛ این حالت به خصوص در خانم های یائسه شایع تر است و با جراحی پلک ها تشدید خواهد شد ؛ در این افراد مصرف روزانه مقادیر فراوانی اشک مصنوعی ضروری است . در مبتلایان به آب سیاه ( گلوکوم ، افزایش فشار داخل چشم ) خطر کوری به دنبال جراحی پلک زیاد است . مبتلایان به نزدیک بینی شدید نیز در معرض افزایش احتمال عوارض ناشی از این جراحی قرار دارند و بهتر است با احتیاط بیشتری تحت جراحی قرار گیرند .
قطع مصرف آسپیرین یا داروهای حاوی آن از 2 هفته قبل از جراحی ضروری است . از 10 روز قبل از بلفاروپلاستی مصرف داروهای ضد التهاب همچون بروفن ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام ، ناپروکسن و … و ویتامین های E و C ، سیر ، جینکو بیلوبا ، سایر داروهای گیاهی ، مکمل ها و الکل را قطع نمائید . استعمال دخانیات و قلیان از 2 روز قبل تا 2 روز بعد از جراحی به علت اختلال در سیر ترمیم محل جراحی ممنوع است . جهت حفظ سلامتی خود و داشتن پوستی جوان لطفاً مصرف دخانیات را در اسرع وقت کاملاً متوقف نمائید .
در روز جراحی چه مراحلی را طی خواهید نمود ؟
قبل از مراجعه حتماً غدای سبک ولی مقوی میل نمائید . از نوشیدن چای و قهوه قبل از مراجعه خودداری فرمائید . از مصرف هر گونه لوازم آرایش ، هر نوع کرم و حتی مرطوب کننده بر روی صورت و خصوصاً در پیرامون چشمان تان اکیداً خودداری نمائید . لباس راحت و دکمه دار بپوشید تا بعد از جراحی برای درآوردن آن مجبور به خم شدن و یا بیرون آوردن آن ازطریق سر خود نشوید .حتماً یکی از بستگان یا دوستان نزدیک خود را به همراه داشته باشید . بعد از سلام و احوال پرسی و امضاء فرم رضایت از چشمان شما عکس گرفته خواهد شد . از قرص آرام بخشی که تجویز شده یک عدد میل می نمائید . سپس وضعیت میدان دید شما بررسی می گردد . آنگاه با استفاده از ماژیک های مخصوص محل مورد جراحی مشخص می گردد . سپس شما بر روی تخت مخصوص دراز می کشید و بی حسی موضعی برای شما تزریق می گردد و در طول کل جراحی این تنها زمانی است که شما مختصراً احساس درد می نمائید که بیش از 1 دقیقه طول نخواهد کشید . در طی پروسه جراحی بسیاری از بیماران به خواب سبکی فرو میروند که باعث میشود جراحی راحت تر از تصور شما انجام گیرد . روش های مورد استفاده جهت برش پوست پلک شامل تیغ جراحی ، رادیوفرکونسی و لیزر می باشد که بر اساس مطالعات صورت گرفته مزیتی بر هم ندارند و هر جراح بسته به تجارب و سلیقه خود از یکی از این روش ها استفاده می نماید . در مرحله بعد عروق ریز خونریزی دهنده به دقت مسدود می شوند و این مهمترین مرحله در کاهش احتمال هماتوم ، خونمردگی و افزایش سرعت بهبودی است . سپس پوست با نخ های بخیه بسیار ظریف دوخته می شود . از آنجا که بخیه های مورد استفاده غیر قابل جذب است مراجعه بعد از 5 تا 7 روز جهت کشیدن آنها ضروری است .

مراقبت های بعد از جراحی
محل جراحی نیاز به پانسمان ندارد . به بیمار توصیه می شود محل جراحی را با پمادهای استریل چشمی مخصوص مرطوب نگاه دارد . در طی هفته اول در هنگام خواب سر بالا تر از معمول قرار گیرد . گاهی جهت کاهش سوزش مختصر مصرف استامینوفن توصیه می شود ولی مصرف آسپیرین و سایر مسکن های ضد التهابی به علت افزایش احتمال خونریزی ممنوع است . تشدید تدریجی درد در محل جراحی و تشدید تاری دید یافته های غیر طبیعی است و نیاز به مراجعه اورژانسی به پزشک دارد .
تورم ناشی از جراحی ممکن است تا بیش از یک هفته طول بکشد . به علت احتمال تورم و گاهی خونمردگی و وجود بخیه در محل جراحی بهتر است آمادگی گرفتن مرخصی وعدم حضور بر سر کار خود برای 5 تا 7 روز را داشته باشید . خط ناشی از جراحی و بخیه به مرور زمان و به آهستگی محو خواهد شد و ندرتاٌ اثراتی از آن در هنگام بستن چشم به سختی قابل مشاهده است . گاهی بعد از بلفاروپلاستی در بسته شدن کامل پلک اختلال ایجاد می شود که غالباً گذرا و موقتی می باشد ولی بیمار موظف است تا زمان رفع این وضعیت مکرراً از قطره اشک مصنوعی یا ترکیبات مشابه استفاده کند . توصیه متخصصین چشم استفاده از عینک های آفتابی در طول زندگی است و چه بهترکه قبل از جراحی اقدام به تهیه نوع استاندارد آن نمائید .
در روز بلفاروپلاستی حتماً یک نفر همراه با خود داشته باشید چون بعد از جراحی رانندگی تا 24 ساعت برای شما ممنوع است . در هفته اول در ساعات بیداری از دراز کشیدن خودداری نمائید و در ساعات خواب از دو بالش در زیر سر خود استفاده نمائید تا تورم ناشی از جراحی سریع تر جذب شود . در24 ساعت اول از تماس آب با چشمان تان خودداری کنید و در طول هفته اول از لمس پلک های خود پرهیز کنید . در 2 هفته اول از انجام اعمال پرفشار و بلند نمودن اجسام سنگین خودداری کنید . شروع ورزش های سبک از 2 هفته بعد و ورزش های سنگین از 4 هفته بعد بلامانع است .
نکته مهم :
توصیه می شود تا 6 ماه بعد از بلفاروپلاستی از تزریق بوتاکس جهت رفع خطوط کنار چشم خودداری نمائید .

جراحی زیبایی پلک ها

هر روز افراد بسياري با استفاده از عملهاي مختلف زيبايي اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرده واز زندگي خود لذت بيشتري مي برند اين اطلاعات فقط براي آگاهي شما ارائه شده است . بديهي است جزئيات بيشتر و ميزان سودمندي چنين عملي براي شما ، مواردي هستند كه مي توانيد حضورا با اينجانب مطرح نماييد .

از نظر زيباشناسي ، چشم ها مهمترين جزء صورت هستند . چشم ها نشان دهندهً سن فرد ومنعكس كننده حالات هيجاني و خلقي وي هستند . متاسفانه چشم ها و پلك ها زودتر از ساير اجزاي بدن علائم پيري را نشان ميدهند .

به طور طبیعی در سمت بالا و پايين کره چشم کيسه هایي وجود دارند که حاوی چربي هستند. غشايي نسبتا محکم اين کيسه هاي چربي را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بيرون زدگي آنها مي شود. روي اين غشاء را عضله پلک و روي اين عضله را نیز پوست پلک می پوشاند.
با افزايش سن ، غشاء نامبرده ضعيف شده و ديگر نميتواند مانع بيرون زدگي کيسه هاي چربي شود و از طرف ديگر خاصيت ارتجاعي پوست نيز کمتر می شود و در نتيجه چين و چروک هاي سطحي کم کم ظاهر شده و پوست پلک و عضلات آن افتادگي پيدا کرده و کيسه هاي چربي به صورت برجستگي هاي پف آلود خود را نشان ميدهند. البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماریهای متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.

تاثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پايين مختصري با يکديگر متفاوت است ؛ در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزايش تدريجي مقدار پوست پلک خود را نشان ميدهد .
در مواردي اين افزايش پوست به قدري زیاد است که ميدان ديد فرد را نيز محدود ميکند.
اما تظاهر افزايش سن در پلک پايين معمولا به شکل پف پلک و بيرون زدگي کيسه هاي چربي بروز می کند. هر چند نميتوان از روند پيري به طور کامل جلوگيري کرد اما با رعايت نکاتي ميتوان سرعت بروز تظاهرات پيري بر روي پلک ها را به تاخير انداخت.بدين منظور رعایت موارد زير ميتواند کمک کننده باشد:
- داشتن زندگي شاداب و بدون استرس
- استفاده از عينک آفتابي
- داشتن تغذيه مناسب
- استفاده از لوازم آرايشي مرغوب و معتبر

عمل جراحي پلاستيك پلك ها كه اصطلاحا بلفاروپلاستي ناميده ميشود براي برداشتن پف پلك ها ، اصلاح افتادگي پلك و برداشتن پوست اضافي آنها طراحي شده است هر چند كه ممكن است مقداري از چين و چروكهاي سطحي پلك را نيز كمتر کند . بعضی افراد از گودی و سیاهی دور چشم رنج میبرند. باید توجه داشت که با این عمل گودی و سیاهی دور چشم برطرف نمیشود.

عمل بلفاروپلاستی عملی دو منظوره است. این عمل اکثرا برای زیباتر شدن پلک ها و چشم ها انجام می شود اما گاهی برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز صورت می پذیرد. اگر چین وچروک پلک بالا زیاد باشد پوست اضافه بر روی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند.قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار میگیرد .این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی علاوه بر اینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را زیباتر میکند محدودیت میدان بینایی وی را نیز بر طرف می کند.
در اکثر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی است اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است. با عمل بلفاروپلاستی می توان پلک این افراد را نیز اصلاح و چین طبیعی پلک را برای آنها ایجاد کرد به طوریکه این عمل شایعترین عمل جراحی زیبایی است که نزد ساکنین آسیای جنوب شرقی مثل کره و فیلیپین انجام می شود.
در مشاوره حضوری وضعیت پلک های شما مورد معاینه قرار خواهد گرفت و شما این فرصت را خواهید داشت تا از میزان سودمندی این عمل اطلاع حاصل نمایید. ضمنا وضعیت سلامتی و آمادگی طبی شما برای انجام این عمل نیز بررسی خواهد شد. در صورت لزوم از نظر بیماریهایی که باعث پف آلود شدن پلک ها میشوند مثل بیماریهای تیروئید و کلیوی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت.

نوع بيهوشي : این عمل با سه روش بي حسي موضعي ، نيمه بيهوشي و بيهوشي كامل قابل انجام است .در انتخاب نوع بيهوشي نظر شما لحاظ خواهد شد .

بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش مادۀ بیحس کنندۀ لیدوکائین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است تزریق میشود.بدیهی است که با این کار پلک بی حس میشود و بیمار دردی را متوجه نخواهد بود اما داروی تزریقی فقط درد را از بین برده است ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است . در روش نیمه بیهوشی علاوه بر اینکه اطراف پلک توسط جراح بیحس میشود متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق میکند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی میبرند . بدیهی است که در این حالت علاوه بر اینکه بیمار دردی ندارد ،اضطراب و استرسی را نیز متحمل نمیشود.

تكنيك عمل : پلكهاي فوقاني و تحتاني را می توان بطور مجزا يا همزمان مورد عمل قرار داد .

پلک بالا : برش درست روي چين طبیعی پلك داده ميشود لذا احتمال اينكه بعد از عمل جاي برش روي پلكها بماند فوق العاده کم است . بعداز برداشتن از پوست و نسج زير پوستي ، درصورت لزوم كيسه هاي چربي نيز برداشته شده و محل برش با نخ بسيار نازك دوخته ميشود.
پلک پائين : اگر میزان پف پلک پائین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافی می توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد میتوان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.
مدت عمل : چهار پلك حدود 2 ساعت
بعد از عمل ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید . تورم و کبودی اولیه در عرض یکی دو هفته برطرف می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی عمل ظاهر شود. محل برش جراحی به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یکسال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه عمل دائمی است با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز تاثیر بگذارد.

نكاتي كه بيمار بايد بداند :

• از دو هفته قبل از عمل از داروهايي مثل بروفن ، ايندومتاسين ، پيروكسيكام و مفناميك اسيد استفاده نكنيد و چنانچه به هر دليلي به مسكن نياز داشتيد فقط از استامينوفن ساده يا كدئينه استفاده كنيد.
• قبل از ورود به اتاق عمل آرايش چهره خود را كاملا پاك نماييد.
• بعد از عمل بر روی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمانتان باز خواهد بود.
• بعد ازعمل به مدت سه روز از قطره ی اشك مصنوعي استفاده نماييد
• آنتي بيوتيك تجويزي را به مدت يكهفته مرتبا مصرف نماييد .
• تا 24 ساعت بعد از عمل از كمپرس سرد استفاده نماييد. بدين منظور ميتوانيد چند تكه كوچك يخ را در یک كيسه فريزر ريخته، در آن را بسته و کیسه را روي صورت خود قرار دهيد و يا ميتوانيد بسته هاي مخصوص کمپرس سرد که حاوي ژل است را از داروخانه خریداری کرده آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود و سپس آن را بر روی صورت قرار دهید.
• بعداز عمل كمتر دراز بكشيد و هنگام درازكشيدن نيز بهتر است زير سر شما کمی بلندتر باشد تا شيب بدنتان بيشتر شود. اين كار باعث مي شود كبودي و تورم شما به حداقل برسد .
• شش روز بعد از عمل براي كشيدن بخيه ها به مطب مراجعه كنيد .
• اگر در عرض يکي دو روز بعد از عمل دچار چشم درد و يا افت بينائي شديد سريعا با پزشک جراح خودتان تماس بگيريد

clinic-45

clinic-46

clinic-47