About Project:

بوتاکس
گریزی دوباره به جوانی

در عرض دو دهه گذشته ادعاهاي بسياري در زمينه روش هاي درماني جديد زيبايي صورت گرفته است، اما از ميان اين خيل ادعاها تنها روش هاي معدودي توانسته اند از پس آزمايش در گذر زمان بر آمده و حقانيت خود را اثبات كنند و سلطه خود را ادامه دهند. بي ترديد بوتاكس يكي از همين روشهاي انقلابي است كه عليرغم آن كه هر از چند گاهي در رسانه هاي جمعي مطالب منفي راجع به آن گفته يا منتشر مي شود همچنان حتي رقيب نزديكي هم ندارد و روزبروز هم بر وسعت كاربرد آن اضافه مي شود. خوشبختانه دنياي اينترنت هم امكان دستيابي بيمار به اطلاعات موثق را فراهم كرده است. در صورت امكان به سايت هاي معتبرجهاني مثل www.FDA.org ( كه سايت سازمان دارويي آمريكا و مرجع اصلي اصحاب علم است )مراجعه كنيد ودر مورد عوارض و فوايد بوتاكس و صحت وسقم ادعاهاي مختلف تحقيق كنيد. در عين حال بطور خلاصه اين نتيجه گيري را مي كنيم كه بوتاكس در حال حاضر تنها روش علمي و كم خطر درمان چين هاي حركتي صورت بوده و به زعم سازمان دارويي آمريكا تاكنون هيچ مورد عوارض جدي در اثر كاربرد زيبايي و چشمي بوتاكس گزارش نشده است. بنابراين در صورتي كه دارويي مناسب توسط فرد مناسب و تكنيك مناسب استفاده شود عوارض نادر و گذرا و فوايد بي رقيب است. ودر آخر اينكه طبق آمار سال 2007 در آمريكا مقدار تزريق بوتاكس 2 برابر تمامي اعمال جراحي پلاستيك شامل عمل بینی ، پروتز سينه،كوچك كردن سينه، ابدومينوپلاستي و ليپوساكشن است.
بوتاكس چيست ؟
بوتاكس شكل تغيير يافته سم باكتري كلستريديوم بوتولينوم است. اين باكتري بطور معمول باعث مسموميت غذايي مي شود اما با تغيير ساختمان اين سم دارويي به نام بوتاكس بدست آمده است كه فوايد دارويي متعدد و روز افزوني دارد. بوتاكس در واقع اسم تجاري اين دارو است كه توسط شركت آلرگان آمريكا ساخته مي شود در ساير كشورها اين دارو به اسامي ديگري توليد میشود.
بطور كلي كاربردهاي بوتاكس را مي توان به دو دسته زيبايي ودرماني تقسيم كرد.
كاربردهاي زيبايي:
1-رفع چين وچروك هاي حركتي، متوقف كردن پيشرفت چروك هاي ثابت، مثلا در پيشاني ،دور چشم،خط اخم،چين هاي دور لب و چين هاي چانه و گردن.
2-بالا بردن ابروها
3-بالا بردن گوشه لب ها
4-كاهش نمايش لثه هنگام خنديدن
5-بالا بردن نوك بيني
كاربرد درماني :
1-كاهش حجم عضله مسئول جويدن در بيماراني كه دچار دندان قروچه و برجستگي اين عضله هستند.
2-رفع انقباض عضلات گردن.
3-درمان اسكارهاي برجسته و گوشت اضافه
4-درمان و جلوگيري انقباض كپسولي در بيماران داراي پروتز سينه.
5-درمان تعريق زير بغل و كف دست و پا.
طول مدت اثر بوتاكس چقدر است؟
اين مدت در افراد مختلف متفاوت است و بين چند هفته تا 10 ماه متغير است كه متوسط آن 4-3 ماه است. البته بايد تذكر داد از زمان تزريق بوتاكس تجزيه دارو شروع مي شود و بنابراين بتدريج اثر آن كاهش پيدا مي كند . به اين ترتيب منظور از مدت اثر بوتاكس فاصله بين زمان تزريق تا زمان ختم اثر دارو است نه كاهش اثر دارو يعني در انتهاي يك ماه اثر دارو از زمان شروع آن كمتر بوده و پس از دو ماه كمتر از اثر يك ماه پس از تزريق است.
بوتاكس هر چند وقت يكبار بايد تكرار شود؟
بستگي به طول مدت اثر دارد. به اين ترتيب كه اگردر كسي اثر آن كوتاه تر باقي ماند قاعدتاً تزريقات در فواصل كوتاهتر ودر مواردي كه اثر دارو طولاني تر مي ماند،فاصله تزريق ها طولاني تر است. بايد توجه داشت چون عضله فلج شده بتدريج لاغرتر مي شود بنابراين پس از مدتي به خصوص در عضلات ظريف پيشاني تاثير دارو طولاني تر است.
تزريق بوتاكس در چه مواردي ممنوع است؟
اگر بيماران سابقه حساسيت مشخص به بوتاكس داشته باشد يا سابقه بيماريهاي عصبي عضلاني مثل مياستني داشته باشد همچنين در خانم هاي باردار، در دوران شيردهي، در حضور عفونت فعال در محل تزريق مثل وجود جوش چركي مصرف بوتاكس توصيه نمي شود.
آيا در صورتي كه مصرف بوتاكس قطع شود عضلات صورت دچار افتادگي بيش از پيش نمي شود؟
به هيچ وجه !
از اين جهت شايع است كه اين بيمار براي مدتي تحت تاثير بوتاكس حركت عمده اي در محل تزريق ندارد و احساس سنگيني و كشيدگي مي كند و با تمام شدن اثر دارو اين احساس را از دست مي دهد و مي تواند دوباره ناحيه مورد نظر را چين بدهد. عكس هايي كه قبل از تزريق گرفته مي شود بطور مشخص براي اثبات همين مسئله است.
تزريق بوتاكس را از چه سني مي توان شروع كرد؟
بستگي به علت كاربرد بوتاكس دارد. سازمان دارويي امريكا FDA كاربرد زيبايي بوتاكس را بين 18تا 65 سال بيان كرده است .بوتاكس در كودكان در درمان انقباضات عضلات نواحي مختلف از جمله گردن بكار مي رود كه در اين مورد نیز تایید FDA را دارد.
آيا بوتاكس عوارض عمده اي هم دارد؟
هيچ دارويي از جمله بوتاكس عوارض اش صفر نيست، اما بوتاكس مورد تاييد سازمان دارويي آمريكا FDAاست. در عين حال تاكنون در كاربرد زيبايي بوتاكس در افراد بالغ عوارضي مثل انتشار دارو به نواحي ديگر گزارش نشده است. به هر حال مطمئن ترين راه براي سلامت تزريق انجام آن نزد پزشك مجرب و مورد اطمينان است تا دارو و تكنيك استاندارد استفاده شود.