About Project:

تزريق فيلر:

درحال حاضر بهترين روش براي پر كردن بافت نرم پوست درسراسر دنيا و از بين بردن خط اخم، صاف كردن چين هاي عميق دو طرف دهان يا خطوط خنده، پر كردن اسكارهاي فرو رفته، برجسته كردن گونه و حجم دادن به لب تزريق ژل هيالورنيك اسيد است. ژل هيالورونيك اسيد فقط از انواع مورد تايید امريكا و اروپا توسط پزشکان مجرب در مرکز TM تزريق مي شود. از انواع دیگر فیلرهای جدید می توان به فیلرهای کلسیمی، CMC, PCL اشاره کرد که نسل جدید فیلر با قابلیت های بالاتر و ایمنی بیشتر در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اين نوع فیلرها از جمله فیلرهايي هستند كه نيازي به تست حساسيت ندارند، آلرژي ايجاد نمي كنند ودر زير پوست حركت و ريزش ندارند.

فیلر ها چند نوع مي باشند؟
1- ژل هاي دائمي يا غير قابل جذب : از جنس پلي آكريل آميد كه به علت جابجايي و خطر عفونت و نا متقارن شدن امروزه دیگر منسوخ شده اند. این ژلها با نام پاژ یا آکوامید معروف می باشند.
2- فیلر هاي قابل جذب :
1)زود جذب مثل هيالورونيك اسيد و CMC: مشابه ماده طبيعي بدن است و پس از تزريق 4تا 6 ماه و در بعضی انواع جدید تا یکسال دوام دارد.
2)دير جذب مثل کلسیمی و PCL : ماده معدني است كه در بدن وجود دارد و نسبت به هيالورونيك دير جذب تر و دوام آن 5/1 تا 2 سال مي باشد.
در مورد فیلر هاي قابل جذب به جز مختصري درد در موقع تزريق و تورم پس از تزريق كه طي 24 ساعت بعد از بين مي رود هيچ عارضه ديگري گزارش نشده است.
نكته مهم در مورد فیلر هاي تزريقي موقتي هزينه آنها ست كه معمولا هزينه فیلر هاي دائمي كمتر است و افراد گول قیمت ارزان آن را خورده و خطرات بیشمار آن مانند تغییر شکل و جابجایی و عفونت را به جان می خرند. گاهی این عوارض با روشهای جراحی نیز درمان نشده و تا آخر عمر گریبانگیر فرد هستند. هزينه فیلر های قابل جذب بالا است اما فیلر هاي قابل جذب نسبت به ژلهاي دائمي بسيار مطمئن تر هستند. زماني كه فرد براي اولين بار تصميم به تزريق دارد هميشه ارجحيت با انواع زود جذب مي باشد.
توصيه هايي براي پس از تزريق فیلر :
1) تا 3روز بعد موضع تزريق در معرض گرما و سرماي شديد قرار نگيرد. (حمام داغ، سونا، اشعه آفتاب و UV، نوشیدن مایعات داغ یا یخ)
2) فرد تا 24 ساعت غذاهای سفت مثل سيب گاز نگيرد.
3) حداقل تا 48 ساعت از مواد آرایشی استفاده نشود.
4) تا 2 هفته زياد نخندد و گريه نكند.
5) جهت كاهش تورم و قرمزي در 24 ساعت اول مي توان از كمپرس سرد و پس از آن در صورت ایجاد كبودي از كمپرس گرم استفاده كرد.
6) در صورت داشتن سابقه تبخال صورت و طراف دهان به پزشک خود اطلاع دهید تا از داروهای پیشگیری کننده تبخال برایتان تجویز شود.
7) جهت چک آپ 2 هفته بعد مراجعه نماید.

پرسش های متداول در مورد فیلرهای پوستی

مدت ماندگاری پرکننده های مورد استفاده در دنیا که کیفیت و استاندارد بالا دارند چه مدت است ؟
در صورت استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید بین 6 تا 18 ماه و در صورت استفاده از کلسیم هیدروکسی آپاتایت بین 5/1 تا 2سال می باشد . هردو این پرکننده ها از دسته فیلرهای موقت می باشند .
آیا مصرف پرکننده های موقت مزیتی بر پرکننده های دائمی دارد ؟
در این مورد بحث های زیادی انجام شده است و در نظر داشتن نکات زیر ضروری است .
هنوز پرکننده دائمی تولید نشده که فاقد عارضه باشد و تمام پرکننده های دائمی فرد مورد استفاده را در معرض خطراتی چون جابجائی دارو ، ایجاد گرانولوم ، ایجاد بافت فیبروتیک ، عفونت ، ایجاد سینوس و تخلیه از طریق آن ، عدم تقارن و … قرار میدهند . در صورت تخلیه فیلر دائمی توسط پزشک ، پوست دچار پستی و بلندی و حالت غیر یکنواخت می شود .
حتی در صورت تولید و عرضه فیلر دائمی بدون عارضه به یاد داشته باشیم که با افزایش سن به تدریج برخی بافت ها تحلیل رفته و برخی از نواحی صورت دچار افتادگی می گردند و دیگر فیلر دائمی شما در جای مناسبی قرار نخواهد داشت . فراموش نکنید که مدهایی همچون گونه و لب برجسته شاید با گذشت زمان دمده شود و تخلیه فیلر دائم نیز پر عارضه است .
با توجه به نکات فوق الذکر عقل سلیم بر مصرف پرکننده های موقت و پرهیز از دام وسوسه انگیز پر کننده دائمی تاکید دارد .
آیا مرجعی برای کنترل کیفیت فیلرهای مورد استفاده وجود دارد ؟
وزارت بهداشت ودرمان ایران بر کیفیت فیلرهای موجود در ایران نظارت دارد . متاسفانه برخی از فیلرهای موجود از طرق غیر قانونی و قاچاق وارد کشور می شود که برخی از آنها داروهای تقلبی ، فاقد تاریخ مصرف و پر عارضه می باشند ، لذا از پزشک خود بخواهید که قبل از تزریق دارو شماره ثبت محصول در وزارت بهداشت را به شما نشان دهد .
آیا امکان جابجائی و حرکت پرکننده تزریقی وجود دارد ؟
در صورت استفاده از پرکننده های موقت استاندارد امکان جابجائی دارو در اثر گذشت زمان وجود ندارد ولی افرادی که از پرکننده های دائم به خصوص ژل پاژ استفاده نموده اند در معرض جابجائی و حرکت دارو قرار دارند . با این وجود جهت حفظ حالت یکنواخت دارو از دستکاری محل تزریق اکیداٌ خودداری نمائید .
از چه مواردی باید پرهیز نمود و به چه مدت ؟
داروهای ضد التهاب ممکن است خون شما را رقیق کرده و خونریزی و کبودی را افزایش دهند، این داروها باید از 4 روز قبل تا 4 روز پس از تزریق قطع گردند.
درصورت مصرف داروهای آسپیرین ، بروفن ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین، ناپروکسن ، وارفارین ، هپارین و …. پزشک خود را مطلع نمایید . در صورت ابتلا به بیماری های منجر به اختلال در انعقاد خون ، بیماریهای دریچه قلب ، وجود پروتز ها ئی همچون مفصل ران و … که نیاز به مصرف پیشگیری با آنتی بیوتیک دارند حتما پزشک معالج را قبل از آغاز تزریق فیلر مطلع نمائید .
مصرف بیش از حد الکل ، مکملهای گیاهی ، روغن ماهی ، سیر ، ویتامین E و … ممکن است میزان خونمردگی را افزایش دهند .

چه کارهایی را نباید انجام داد و به چه مدت ؟
به بیماران توصیه می شود تا 12 ساعت پس از تزریق از مصرف لوازم آرایش (Make up ) در محل تزریق خودداری نمایند .
چگونه بخوابیم ؟
جهت خواب نیازی به قرصهای خواب آور نیست . اگر در ناحیه لبها و دهان تزریق انجام داده اید بهتر است هنگام خواب با قرار دادن چند بالش سرخود را بالاتر نگهدارید .

چه داروهایی می توان مصرف نمود ؟
گاهی از استامینوفن جهت کاهش درد استفاده میشود. کیسه یخ یاکمپرس سرد تورم را کاهش می دهد . اگر شما سابقه ایجاد تبخال در ناحیه تزریق دارید به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز برای شما داروی خوراکی ضدتب خال تجویز گردد.
چه بخوریم ، چه بیاشامیم ؟
محدودیتی وجود ندارد ، ولی از مصرف نوشیدنی های داغ تا رفع بی حسی در تزریق های ناحیه لب خودداری نمائید . توصیه می شود تا مدتی بعد از تزریق چین خنده و لب از جویدن آدامس و خنده های شدید خودداری شود .
چه موقع می توان دوش گرفت ، حمام کرد، برس زد ، سشوار نمود ، مو را رنگ کرد یا فرزد ؟
محدودیتی وجود ندارد ، با این وجود توصیه می گردد تا 2 هفته پس از تزریق از رفتن به سونا خودداری کنید.
چه زمانی نیاز است با پزشک خود تماس بگیریم؟
در صورت ایجاد تورم دردناک ، خونمردگی یا تاول
چه مواردی ممکن است پس از تزریق دیده شود ؟
کبودی یا تورم بخصوص در هنگام استفاده از فیلر در ناحیه لبها و گونه تا چند روز پس از تزریق ممکن است دیده شود . با گذشت 24 ساعت از تزریق با لوازم آرایش فیزیکی محل کبودی را مستتر نمائید .
چه موقع می توان در معرض آفتاب قرار گرفت ؟
بهتر است تا 12 ساعت پس از تزریق از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید به مدت طولانی خودداری نمایید.
چه موقع باید توسط پزشک اولین ویزیت انجام شود ؟
بهتر است ظرف 7 تا 10 روز پس از تزریق به پزشک خودمراجعه نمایید .